2024. április 28., Valéria

Környék ügye

#zöldfül #parlagfű

Fontos változás: idéntől az egész növényállományt lekaszáltathatják a parlagfűvel szennyezett területeken

Barna Benedek 2021.07.03. 16:00

A gazdáknak érdemes lesz komolyan venniük a gyomnövény irtását!

Szűkebb hazánkban tavaly a légi felderítést és dróntechnikát is segítségül hívva több mint 373 ezer hektár területet vizsgáltak át, ebből 467 hektáron találtak parlagfüvet – hangzik el a TV Eger riportjában.

 

A Heves Megyei Kormányhivatal idén is ellenőrzi a parlagfüvet a külterületeken (a belterületeken a jegyző hatáskörébe tartozik a parlagfű elleni védekezés), a földhivatali osztályok, valamint a növény- és talajvédelmi osztály szakemberei a napokban Egerben egyeztettek a közelgő feladatokról. Szó esett az idei jelentős jogszabályi változásokról is, amelyek június 5-től léptek életbe.


A kormányhivatal közlése szerint

a gyomnövény a pollenjeivel Heves megyében akár 80 ezer ember életminőségét negatívan befolyásolhatja, ezért kiemelten fontos az ellene való védekezés

Dr. Pajtók Gábor kormánymegbízott az egri egyeztetésen elmondta, hogy a kormányhivatal munkatársai a korábbi évekhez hasonlóan szakmai információkkal segítik a gazdálkodókat a hatékony védekezésben, de a parlagfüves területek felderítésében és a szankcionálásban továbbra is következetesen fognak eljárni.

 

 

Huszárné Bodor Éva, a növény- és talajvédelmi osztály vezetője arról beszélt, hogy a földhasználók kötelezettsége a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Az időjárás késleltette a parlagfű fejlődését, tömeges virágzása megyénkben augusztus második felétől várható, amit szükséges megelőzni.

 

Fontos változás, hogy a közérdekű védekezést már harminc százalékos parlagfű borítottság esetén el kell rendelni, és már nem vehető figyelembe a kultúrnövény tőszáma, mennyisége.

Amennyiben a gazdálkodók nem tesznek eleget a védekezési kötelezettségüknek, a védekezés elrendelésére a növényállomány egészének megsemmisítése árán is sor kerülhet.

– figyelmeztetett a hivatal.

 

A másik változás, hogy a külterületekre vonatkozó lakossági bejelentéseket 5 napon belül kivizsgálják (a jelzéseket online is fogadják, a Parlagfű Bejelentő Rendszeren keresztül).

 

(Indexfotó: Rosta Tibor / MTI – Képünk illusztráció)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló