Megérkezett az idei első hó
Az elmúlt hetekben két olyan lakossági bejelentés is érkezett Igazgatóságunkra, amely arról szólt, hogy hiúzt pillantottak meg az út mentén az arra autózók – írják tájékoztató cikkükben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) munkatársai, akik megjegyzik: erre szokták azt mondani némi irigykedéssel természetvédő szakmai körökben, hogy „vannak még szerencsés emberek”, mert az erdők magányos hercegét szabad szemmel megpillantani több mint egyszerűen szerencse.
A BNPI honlapján megjelent tájékoztató szerint a nemzeti park működési területén belül fellelt hiúzok nyomai, életjelei, ritkán kameracsapdás felvételei azt igazolják, hogy elsősorban a Bükk, a Heves-Borsodi-dombság, és szlovák-magyar határon Nógrádban és a Mátrában élnek rejtőzködő példányai. Országosan pedig a Börzsönyben, az Aggteleki-karszton és a Zemplénben is élnek magányos egyedek. Optimista szakmai vélemények szerint több szaporulat is volt az elmúlt években, ami mindenképpen a faj tartós megtelepedésének a bizonyítéka. Azonban ez még így is sovány vigasz a természetszeretőknek, hiszen hiába a nagy területi lefedettség, ez mindösszesen 15-20 hiúzt jelent országos szinten is. Összehasonlításul, Európában mintegy 3-4000 példányt valószínűsítenek és ennek mintegy harmada él a kárpáti régióban.
Új VIDEÓ a bükki farkasfalkáról, amely Szlovákiából települhetett át a megtépázott erdőkből
Az elmúlt években viharok pusztították a Tátra erdőit, így a nagyragadozók egy része délnek vette az irányt. Az Egri Ügyek is beszámolt a Bükkben a közelmúltban megjelent, nyolctagú farkasfalkáról. A nagyragadozók feltűnésének hátteréről a Bükki Nemzeti Park oldalán közöltek információkat, valamint megosztottak egy új felvételt is az állatcsapatról, amely ezúttal éjszaka készült.