Megérkezett az idei első hó
Bár a legnagyobb jelenlegi kihívást a munkaerőhiány jelenti, egyéb problémákkal is küzd az ágazat. Nehézséget okoz a gyógyszertárak fenntartható működtetése, az alacsony árrés, valamint az is, hogy a fiatal gyógyszerészek jelenleg nincsenek felkészülve a patikák vezetésére – áll Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége MTI-hez eljuttatott közleményében.
A dokumentum szerint elsősorban a vidéki gyógyszertárakban okoz gondot a munkaerőhiány, emiatt a patikák mintegy ötöde alkalmaz helyettes gyógyszerészt, akik egyszerre akár négy helyen is besegítenek. Kiemelték, hosszú távon ez nem tartható, mert a patikák csak úgy tudják a fiatal helyettes gyógyszerészeket megtartani, ha kiemelten magas bért fizetnek nekik.
A gyógyszerészek szerint az államilag maximalizált árrés emelésére is szüksége lenne a fenntartható működés érdekében, mert az már hat éve nem változott. A jelenlegi fiatal gyógyszerészek nincsenek felkészülve a patikák vezetésére, holott egy évtizeden belül nekik kellene átvenni a stafétát.
A heol.hu-nak több Heves megyei patikus is panaszkodott. Demjénben az egri Zalár utcai gyógyszertár fiókpatikája működött, a helyiek szerették, még a település lapjában is kérték a falubelieket, hogy aki teheti, a nagyvárosi patikák helyett inkább a helyi gyógyszertárba menjen, hogy biztosan fenn tudják tartani. Végül nem a forgalom hiánya okozott gondot, hanem hogy nem találtak munkaerőt.
– A demjéni fiókpatikánkban nagyon szerettünk dolgozni, volt forgalmunk is, de nem sikerült állandó gyógyszerészt találnunk, így nem tudtuk biztosítani a megfelelő működést, ezért be kellett zárnunk a gyógyszertárat. Sajnos gyógyszerkiadó szakasszisztensekből és gyógyszerészekből is nagy hiány van jelenleg – számolt be portálunknak Czellér Judit. Az egri Zalár utcai patika vezetője hozzátette, patikájuk szerencsés helyzetben van, egy jól összeszokott csapat dolgozik náluk, többen már két évtizede együtt munkálkodnak, de új, fiatal szakembert bizony nagyon nehezen találnak.
(Fotó: MTI)