2024. november 22., Cecília

Környék ügye

#rendőrség #bűnmegelőzés

Ha nem zárja be az ingatlant vagy az autót, ne csodálkozzon, hogy kifosztják

Nagy Donát 2022.07.27. 09:42

A Heves megyei rendőrség azt kéri, legalább próbáljuk megnehezíteni a tolvajok és betörők dolgát.

Az elmúlt héten számos olyan bűncselekmény miatt érkezett feljelentés, amely kis odafigyeléssel, elővigyázatossággal elkerülhető lett volna.

 

Öt olyan eset is történt Heves megyében, hogy a sértettek nyitva hagyták a bejárati ajtót és az otthonukból készpénzt, táskát vagy mobiltelefont loptak el, írja a rendőrség oldala. Továbbá, egy lakatlan ház ajtaja csak cipőfűzővel volt ”védve”. Onnan fürdőkádat, szanitereket és vascsöveket vittek el ismeretlenek.

Két férfi pedig az öltözőszekrényét és a társasház tárolóját felejtette el bezárni. Az előbbinél a pénztárca tűnt el, míg utóbbinál a horgászfelszerelés.

  • Az ilyen típusú bűncselekmények észlelésekor fontos, hogy lehetőség szerint ne nyúljanak semmihez a helyszínen, mindent hagyjanak érintetlenül, ugyanis ellenkező esetben a nyomok rögzítését nem minden esetben lehet elvégezni!
  • A lakás ajtaját, kaput, garázst, akkor is tartsák zárva, ha otthon tartózkodnak, hogy illetéktelenek ne tudjanak az Önök tudta nélkül, észrevétlenül bejutni!

Érkezett bejelentés bevásárló kocsiban felejtett kézi táska, nadrág zsebébe tett és asztalon hagyott pénztárcák, valamint egy nagyobb társaságban, őrizetlenül hagyott telefon ellopásáról is.

  • Értékeit (iratok, kocsikulcs, bankkártya, táska stb.) ne hagyják őrizetlenül!
  • A bankkártyát soha ne tárolják együtt a PIN- kóddal!
  • A bankkártyára/hitelkártyára érdemes napi korlátozást tetetni, ha mégis ellopnák, ne tudják még a hitelkeretet is kimeríteni az elkövetők a kártya letiltásáig.

Nyitott, és őrizetlenül hagyott gépkocsiból sem volt hiány. Nem válogattak a bűncselekmények elkövetői; vittek az utastérből készpénzt, iratokat, kézi szerszámokat, a csomagtartóból motorfűrészt, és még az egyiknek az akkumulátorát is. A hat esetből kettő autó a lakóház udvarán parkolt.

  • A gépkocsiját mindig gondosan zárja be, akkor is, ha a saját udvarán parkol, vagy csak néhány pillanatra kell beugrania valahová!
  • Ne hagyjon értéket az autójában, különösen ne az utastérben, kívülről is jól látható helyen! Ha mindenképpen a gépkocsiban kell hagynia néhány dolgot, zárja a csomagtérbe!

Az előzőekben említett események ismertetésével arra szeretné a rendőrség felhívni a figyelmet, hogy a tulajdon védelméért a tulajdonos a felelős. Az ő kötelessége mindent megtenni, megóvni az értékeit!

Persze minden óvintézkedés ellenére is meg lehet valósítani a különböző bűncselekményeket, de legalább ne könnyítsük meg az elkövetők dolgát, ne mi teremtsük meg a lehetőséget, a visszautasíthatatlan, csábító alkalmat az elkövetőknek!

Sajnos még mindig sok a megtévesztéssel, az emberek jóhiszeműségének kihasználásával elkövetett bűncselekmények száma.

Egy férfi azért tett bejelentést, hogy adatának jogosulatlan felhasználásával a nevére vásárolt valaki mobiltelefonokat és okosórát.

Előfordult olyan eset is, hogy egy férfi látszólag a banktól érkező adathalász e-mailt megnyitva egy olyan internetes felületre jutott, ahonnan a csaló az adatait megszerezve akart pénzt leemelni a számlájáról. Szerencsére a bankja nem teljesítette az átutalásokat.

  • Az adathalászat útján megszerzett adatokkal történő visszaélés nagyon népszerű az utóbbi időben. Ál nyeremény játék, internetes vásárlás, internetezés során csak egy linkre kell kattintani, esetleg kitölteni egy egyszerű kis kérdőívet, vagy válaszolni néhány egyszerű kérdésre, s míg ezt megteszik, ellopják az adatokat, amivel később különböző visszaéléseket követnek el.

Négy, gyanútlan sértett internetes oldalakon nézett ki egy-egy megvásárolni kívánt terméket. Az eladók által kért összeget elutalták, azonban nem kaptak semmit, pénzüket nem látták újra, ráadásul a hirdetők elérhetetlenné váltak.

  • Lehetőség szerint teremtsék meg a lehetőségét a megvásárolni kívánt dolog személyes szemrevételezésének, ellenőrzésének, és az áru vételárát csak az áru átvételekor adják át, vagy utalják el!

Egy bank nevében telefonáló csaló arról tájékoztatta ”ügyfelét”, hogy a számláján gyanús tranzakciót észlelt. A probléma megoldása érdekében rávette a nőt, hogy telepítsen egy programot (AnyDesk) az online bankolásra használt készülékére. Miután ez megtörtént és a hívás befejeződött, belépett a netbankjába, akkor látta mekkora összeggel károsították meg. 

  • A bank soha nem kér telefonon az ügyfelektől bankkártya adatokat, illetve az online bankoláshoz szükséges azonosító adatokat sem! Ha ilyen hívást kap, azonnal szakítsa meg a beszélgetést, és hívja fel bankja ügyfélszolgálatát, hogy rákérdezzen a vitatott tranzakcióra!
  • Semmilyen programot ne telepítsünk, még a bank nevében telefonáló személy kérésére sem!

 

(Indexfotó: pikrepo.com)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló