Megérkezett az idei első hó
Az LMP hétfői sajtóközleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben a kormány nem változtat korábbi elképzelésein, akkor legfeljebb 10 évig lehet valaki közfoglalkoztatott. Ez azt jelenti, hogy júliustól sokan kiesnének ebből a rendszerből, végképp elveszthetik megélhetésüket és a végérvényesen az utcára kerülhetnek.
A kormány egyelőre nem kíván változtatni ezen az áldatlan helyzeten, ezért az LMP törvénymódosítást kezdeményez a 10 éves időkorlát kibővítésére, hogy akik onnan másképpen nem tudnak kilépni, azok legalább a közmunka rendszerében maradhassanak. A közmunka rendszeréből alapvetően integrációs programokkal lehetne visszatérni a munkaerőpiacra, de úgy tűnik erre nincs valós kormányzati szándék – állítja a Hohn Krisztina, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője által jegyzett közlemény.
A képviselő emlékeztet: Orbán a válság kezdetekor azt mondta: "mindenkinek lesz állásajánlata három hónapon belül, aki elveszti a válság miatt az állását, ha nem cégektől, akkor az államtól". Tavaly augusztusban a kormány ötmilliárd forinttal bővítette a közmunkaprogram keretét és próbálta felpörgetni a programot. Egy kormányhatározatban rögzítették, hogy a kormány "mindenki számára, aki ezt igényli, a közfoglalkoztatás keretében munkalehetőséget biztosít".
Sok más tervhez és ígérethez hasonlóan ez a cél sem teljesült, bebizonyosodott, hogy a közfoglalkoztatás egyáltalán nem alkalmas arra, hogy a válság alatt munka nélkül maradtakat felszívja. Miközben a munkanélküliek száma egy év alatt sajnálatosan majdnem 60 ezerrel nőtt, a KSH adatai szerint 2020 októbere és decembere között 16 ezerrel, 14,8 százalékkal kevesebben, immár csak 92 ezren dolgoztak Magyarországon közfoglalkoztatottként.
Ugyanakkor azokat, akiknek a közmunka az utolsó lehetőség, akik 10 év alatt sem tudtak kilépni ebből a körből, azokat az állam most út szélén hagyná
– zárul a közlemény.
Via ugytudjuk.hu
(Indexkép: Balázs Attila / MTI)