Megérkezett az idei első hó
Párttagságra cserélik azok a rendőrök az egyenruhát, akik a veszélyhelyzet ideje alatt próbálnak felmondani - írja a Szabad Európa. A cikk szerint az egyik keleti megyében több tucatnyi rendőr párttaggá nyilvánítása van már folyamatban, ugyanis a hatályos törvények szerint nemcsak az egészségügyi dolgozók, hanem a rendvédelmi szervek egyenruhásai sem mondhatnak fel, nemrég viszont egy jogi kiskaput találtak a távozni kívánó rendőrök: az Alaptörvény kimondja, hogy rendőr politikai tevékenységet nem folytathat.
Megjegyzik, hogy a pandémia előtti időkben sokkal egyszerűbben hagyhatták el a testületet a rendőrök: a felmondás után harminc nappal már egyenruha nélkül kezdhették új, civil életüket.
A cikk szerint a veszélyhelyzet kellős közepén, azaz tavaly novemberben döntött úgy a kormány, hogy még szigorúbban köti a rendőröket a karóhoz. Azóta a hatályos jogszabály szerint a rendvédelmi dolgozók túlóráinak díjazásáról a helyi parancsnokuk dönt: vagy pénzt ad túlóráért, vagy szabadnapot. Azaz a tapasztalatok szerint rengeteg pénztől estek el a rendőrök.
Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint a munkáltató, vagyis a belügyminiszter ráadásul hónapok óta nem ül le az érdekvédelmi szervezetekkel tárgyalni.
A szakszervezeti vezető a lapnak azt mondta, tavaly tavasszal a pandémiára hivatkozva még csak az azonnali felmondást tiltották meg az egyenruhásoknak, azóta viszont nagyot fordult a világ.
A rendvédelemben dolgozók munkaideje tavaly november óta túllépheti a heti 48 órát, így naponta akár több mint 12 órát is dolgozhatnak, ami azzal jár, hogy a pihenőidejük lecsökken napi 6 órára. Ráadásul fillérekért dolgoznak a rendőrök. Tavaly karácsonyi ajándékként két szem szaloncukrot kaptak. Elnézést kérek, de bruttó 250 ezer forintot keres az utca rendőre, és azt nem lehet a végtelenségig csinálni, hogy csak dolgoztatjuk őket, de nem fizetünk nekik. Most az éjszakai pótlékuk bruttó 190 forint/óra
- mondta a Szabad Európának a szakszervezeti vezető, aki szerint az már csak hab a tortán, hogy még csak fel sem mondhatnak az egyenruhások, és azt sem tudni, meddig.
Az a bizonyos kiskapu
A rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai nem lehetnek tagjai pártnak, és nem folytathatnak politikai tevékenységet.
- írja az Alaptörvény.
Azaz most a rendőrök erre hivatkozva mégis fel tudnak mondani munkahelyükön.
Az kevés, hogy odaállnak a rendőrkapitány elé és azt mondják: beléptem valamelyik pártba. Vinni kell a belépési nyilatkozatot, a tagfelvételi papírt, a határozatot a párttól, hogy igenis felvettek, illetve bizonylatot a tagdíjbefizetésről
- magyarázta Magyar Zoltán, az MSZP országos választmányának tagja, majd hozzátette, hogy kevés olyan munkahely van Magyarországon, amely a rendőri fizetésnél kevesebbet ad:
A 150-170 ezer forintos nettónál jóval többet fizetnek már bármelyik multi-élelmiszerláncnál is akár árufeltöltőként. Itt a környéken 220 ezret is kaphat kézhez, ezért nem csodálkozom azon, hogy szabadulni akarnak a testülettől.
A Szabad Európa megkereste a legnagyobb parlamenti pártokat, hogy mi a hivatalos tapasztalatuk a rendőrségtől pártpolitikába menekülő egyenruhásokkal.
-A Fidesztől egyáltalán nem kaptak választ a kérdéseikre,
- a DK tényleges információval nem szolgált
- az MSZP szerint a belépési nyilatkozatukhoz nem kötelező megadnia a tagfelvételét kérőnek az űzött szakmáját,
- a Jobbik pedig válaszában csupán annyit írt:, hogy nem adhatnak ki ilyen jellegű információt.
A lap megjegyzi, hogy a Jobbik egyik magas rangú képviselője azt mondta nekik: nagyságrendileg százan érdeklődtek a megyéjében, és több tucatnyian már jelentkeztek hozzájuk.
A nyilatkozó rendőrők azt mondták, hogy felettesük nem indított ellenük eljárást azért, mert párttagok lettek. A rendőrség, ha fájó szívvel is, de elengedte őket.
Nem azért lettem rendőr, hogy a déli határon a több milliárdból felhúzott kerítést őrizzem és járőrözzek a kietlen földúton. Azért lettem rendőr, mert az volt az álmom, hogy vagy körzeti megbízott leszek egy kis településen, vagy pedig a szülővárosom környékén teljesítek szolgálatot, és a munkámmal egy közösség életét segítem. De az álmok nem mindig válnak valóra, és most úgy tűnik, néhány hét és itt hagyom a céget, elképzelésem már van, hogy mit fogok ezután csinálni.
- mesélte egyikük.
A Szabad Európa kérdéseivel kereste a Belügyminisztériumot, akik válaszért az ORFK-hoz irányították őket, választ azonban egyelőre nem kaptak.
(Via ugytudjuk.hu)