Megérkezett az idei első hó
Személyre szabottan küldött figyelmeztetéseket emailben a Külügyminisztérium informatikai szolgálata egy évvel ezelőtt nagyságrendileg száz magyar diplomatának, hogy amikor az illető a hivatali számítógépét használja,
minden egyes leütést a klaviatúrán valahol avatatlanok is olvasnak
– tudta meg az Azonnali.
A figyelmeztetést azonban érthetetlen módon semmilyen további intézkedés nem követte a jelek szerint, legalábbis az érintettek semmilyen más információt, utasítást nem kaptak arról, mit kellene másképp csinálniuk. Ez annak fényében érdekes különösen, hogy – mint a Direkt 36 oknyomozó portál megírta –, 2021 második felére már azt is tudták a Külügyminisztériumban, hogy az orosz titkosszolgálat teljesen feltörte a minisztérium informatikai rendszerét, és még a legbizalmasabb információkhoz is hozzáfértek.
Az azonnali.hu birtokába jutott információ alapján
a minisztérium informatikai szolgálata már korábban is érezhette, hogy baj van, és ezek szerint egy gyenge kísérletet is tettek a védelemre, de az érthetetlennek tűnik, hogy a már említett figyelmeztetésen túl miért nem történt semmi.
Az is érdekes, hogy a kínai informatikai eszközökkel kapcsolatban viszont a jelek szerint sokkal bizalmatlanabb volt a minisztérium. A Direkt 36 szerint például külön figyelmeztették a diplomatákat, hogy Huawei vagy Xiaomi telefonokat ne használjanak, az ilyen készülékeiket haladéktalanul cseréljék le.
Ezzel kapcsolatban információink szerint egészen konkrét utasítások is elhangzottak, például, hogy a minisztérium szerint megbízhatónak tartott Samsung telefonokat vegyenek inkább az érintettek. Ráadásul
ebben az esetben az utasítás teljesítését is ellenőrizték,
a késlekedőket pedig arra figyelmeztették, hogy Balogh Csaba közigazgatási államtitkár szankcióival számolhatnak, és hogy az informatikai központ leválaszthatja őket a levelezési rendszer távoli eléréseiről.
A kormány a Direkt 36 cikkének megjelenése után szokás szerint teljes tagadással reagált – ugyanígy tettek a Pegasus botrányban is, majd később Kósa Lajos maga ismerte el, hogy megvásárolták az eszközt –, jellemző ugyanakkor, hogy a Fidesz kedden megakadályozta a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülését, amin szóba kerülhetett volna a téma.
Az ellenzék a botrány és az orosz behatolás miatt lemondásra szólította fel Szijjártó Péter külügyminisztert.
Ezt a cikket az Azonnali szállította.