Megérkezett az idei első hó
Nem árt tudni, hogy e-rollerrel közlekedni korántsem veszélytelen. Németországban például csak az elmúlt évben több mint kétezer személyi sérüléssel járó e-roller balesetet regisztráltak, írja az Országos Rendőrkapitányság Baleset-megelőzési Bizottság Facebook-oldala.
Persze ez a szám csak a jelentett baleseteket takarja, minden bizonnyal ennél több történt, hiszen ezeknek a baleseteknek a látenciája jellemzően igen magas (gyakran nem jelentik be azokat az eseteket, ahol a balesetnek más érintettje nincs).
A DVR (Német Közlekedésbiztonsági Tanács) ütközési tesztek keretében vizsgálta meg, milyen sérülésekkel járhat, ha egy e-rolleres gépkocsi oldalának ütközik.
A válasz röviden: súlyos, akár tragikus következmények lehetnek egy ütközéskor.
Az ütközési tesztekről videó is készült, melyet a napokban tettek közzé. A képsorokon jól látható, hogy az oldalütközés során elsősorban a fej sérül meg súlyosan, mely akár végzetes kimenetelű is lehet.
Éppen ezért talán kissé meglepő, hogy azokban az országokban, ahol az e-rollerek közlekedését már napjainkban is jogszabályok szabályozzák, a fejvédő kötelező jellegű használatát az e-rollerrel közlekedők részére nem írják elő – legfeljebb ajánlják!
Jelenleg Magyarországon nincs szabályozás az e-rollerekkel kapcsolatban, emiatt bár egy-egy rendőr segédmotoros-kerékpárnak tartja és ezután büntet, valójában ugyanúgy gyalogosnak számít, mint egy görkoris vagy gördeszkás. Ugyanakkor úgy hírlik, így sok-sok év után lassan elkészül az elektromos rollerekkel foglalkozó KRESZ-módosítási javaslat. Így a jövőben várhatóan kerékpárként tekint majd a közlekedési eszközre a KRESZ - amire sajnos ugyanúgy nem kötelező a bukósisak.
(Via ugytudjuk.hu)
Indexkép forrása: pexels.com – Képünk illusztráció