Megérkezett az idei első hó
Két erősen billegő választási körzetről készített riportot az RTL Klub Házon kívül című műsora: Veszprém megye 3. számú, Tapolcát és környékét jelentő választókerülete mellett az adás a Heves megyei 1-es körzetet mutatta be, ahol április 3-án ugyancsak hat jelölt száll versenybe a szavazatokért.
Mindkét választási kerületben szoros eredményre és kemény harcra lehet számítani, és mindkét körzet nagyon fontos lehet az ellenzék számára – jegyezte meg a riport. Ám amíg a Fidesz tapolcai jelöltje, Navracsics Tibor egykori uniós biztos hajlandó volt az RTL Klub kamerái elé állni, addig Pajtók Gábor nem is reagált a megkeresésekre.
A stáb egy-egy napot töltött el mindkét körzetben: a riport a fideszes vezetésű Füzesabonyban indul, ahol Berecz Mátyás, az ellenzéki összefogás helyi jelöltje tartott utcafórumot az egyik szombat délelőtt. Berecz az RTL-nek arról beszélt, hogy mivel mögötte nincs kormányzati forrás, pénz, ezért úgy érzi, egyenlőtlen feltételekkel indul Pajtókkal szemben, amit a személyes találkozásokkal igyekszik kompenzálni.
Én azért tudok hinni a győzelmünkben, mert mögöttünk tényleges, önkéntes, lelkes erő áll
– mondta.
A forgatás ezután a szomszédos Dormándon folytatódott, ahol az ellenzéki összefogás aktivistái Berecz szórólapja mellett a Nyomtass te is! hírújság ingyenes példányait is bedobták a postaládákba. Közben a stáb Egerbe is ellátogatott, ahol – Füzesabonyhoz hasonlóan – szintén rácsodálkozott Pajtók plakátjainak túlburjánzásán: az egyik felsővárosi lakóépület házfalán például mindjárt kettőt találtak és filmeztek le.
A Házon kívül azonban nem csupán plakátokon szerette volna megmutatni Pajtókot, ám hiába kértek tőle interjút a Fidesz sajtóosztályán keresztül, küldtek több emailt, üzentek neki a hivatalos Facebook-oldalán, a Heves megye 1-es körzet fideszes jelöltje semmilyen fórumon keresztül nem reagált a megkeresésekre.
A Házon kívül tehát hiába szerette volna megtudni, hogy mit ígér a Fidesz helyi jelöltje a választóknak, ő nem állt rendelkezésre. Mivel nem nyilatkozott, az RTL riportere egy aláírásokat gyűjtő fideszes aktivistánál próbálkozott, tőle próbálta megtudni, hogy mi Pajtók programja. Ekkor a rejtett kamerás felvételek alapján a következő párbeszéd zajlott le köztük:
– Orbán Viktor karizmatikus. Van mögötte támogatói erő is bőven.
– És a Pajtók úr? Neki mi a programja? Van valami?
– Én azt úgy meg nem mondanám végülis, hogy mi a... Nem tudom annyira. De hát ugye ő is a Fidesz mögött áll! Tehát ennyi.
– Aha. Tehát az elég, hogy fideszes.
– Részemről elég.
Az adás ezután emlékeztet: az Egert és környékét jelentő körzetben négy éve a Fidesz nyert, viszont az akkor még külön induló ellenzék több szavazatot kapott. "A Heves-1-es kerület mindenképpen kell az ellenzéknek ahhoz, hogy ténylegesen megnyerje a választást" – jelentette ki László Róbert, a Political Capital elemzője a riportban.
Bódi Mátyás, a Választási földrajz nevű Facebook-oldal szerkesztője úgy gondolja: az, hogy az eddig kevésbé népszerű Nyitrai Zsolt helyett a Fidesz is új arcot indít a körzetben, a kormánypárt esélyeit növelheti. "Itt azon fog múlni szerintem a választás, hogy az ellenzék mennyire eredményesen fog tudni mozgósítani Egerben. Mert azért Füzesabony is egy alapvetően inkább kormánypárti többségű kisváros. És akkor még nem beszéltünk a választókerület déli peremén lévő nagyon fideszes településekről" – mondta.
Heves 1: az "abszolút csatatér"
A Választási földrajz egyébként február közepén tett közzé egy részletes (és egyben baromi izgalmas) elemzést a Heves megyei választókörzetekről, amelyben Heves-1-et "abszolút csatatérnek" nevezték. A poszt felidézte: Eger egy jóval kisebb alapterületű és népességű választási körzet központja volt, de már korábban is tartoztak hozzá falvak: a ma masszívan fideszes Noszvaj, illetve a masszívan nem-fideszes Felsőtárkány és Szarvaskő. Aztán a körzet 2011-ben csaknem ötször akkora területű lett, mint volt, ma már a Bükk lábától egészen a Tisza-tóig ér.
A kimagaslóan Fideszes többségű falvak, a választókerület déli peremén találhatóak, szóval nem kizárt, hogy ezért indult el déli és nem északi vagy nyugati irányba a térképrajzoló ceruza. (...) Kömlő önmagában is egy nagyon érdekes eset (kortan?), hiszen ez egy főként romák által lakott község, ahol a falu roma polgármestere elkötelezett támogatója volt Nyitrai Zsoltnak, aki viszont nem indul újra
– írták a bejegyzésben.
A szöveg egyúttal arra is emlékeztetett: Heves megye egy hagyományosan nem Fidesz-többségű területegység, Egerben pedig a kormánypárt még az ország többi megyei jogú városához mérten is gyengébben szerepelt.
A Házon kívül riportját itt lehet megnézni: