2024. november 23., Kelemen Klementína

Környék ügye

Friss adatok: drasztikusan nőtt a munkanélküliek száma Egerben és a környéken

S.I. 2019.11.30. 00:00

A gazdasági visszaesés erősen megmutatkozik a számokban, és javulás egy jó darabig nem várható, sőt, a neheze még csak most jön.

 

Nyilvánosságra hozta legfrissebb munkanélküliségi mutatóit a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ). Az NFSZ-nél az számít munkanélkülinek, aki a járási foglalkoztatási osztályokon (népszerűbb nevükön munkaügyi központok kirendeltségein) regisztrálja magát álláskeresőként. Leegyszerűsítve úgy lehetne fogalmazni, hogy aki nem rendelkezik munkaviszonnyal, nem vállalkozó, nem nyugdíjas és nappali tagozaton nem tanul. Az állami szerv adatai szerint 2020. január 21. és április 20. között az Egri járásban 977 fővel emelkedett az általuk nyilvántartott álláskeresők száma, mely 38 százalékos(!) növekedést mutat. Mindez azt jelenti, hogy több mint ezren veszítették el a munkájukat a jelzett időszakban, hiszen akadnak olyanok is, akik viszont mostanában találták állást, kapcsolódtak be képzésbe, vagy adattisztítás során törölte őket a foglalkoztatási osztály, így csökkentették a regisztrált összlétszámot. Az ezer fő között nem csupán a munkahelyükről elbocsátottak, hanem az igazolványukat visszaadó egyéni vállalkozók is szerepelhetnek.


Eger és környéke mutatói rosszabbak az országos átlagnál


A kedvezőtlen folyamat azt eredményezte, hogy április végére 3524 főre emelkedett a munkanélküliek száma az Egri járásban. Utoljára 2015 decemberében kerestek ilyen sokan állást Egerben és környékén, de az adat még így sem éri el a gazdasági válság alatt mért nyolcezer fő körüli „rekord” felét. Az azonban elgondolkodtató, hogy a sokéves átlagot tekintve február hónapban szokott lenni a legmagasabb az álláskeresők száma, mely aztán tavasszal, az idénymunkák és a turizmus beindulásával folyamatosan csökken. Ez a trend az idén a koronavírus-járvány miatti elbocsátások miatt nem tudott érvényesülni. Sőt, amikor az NFSZ áprilisi adatokról beszél, akkor valójában a március 20 és április 21 közötti időszakot érti alatta, tehát egy hónappal ezelőtti adatokat hozott nyilvánosságra. Sajnos az Egri Járás országos összehasonlításban is rossz helyen áll, mivel az álláskeresők összlétszáma „csak” 32 százalékos mértékben emelkedett.


Az álláskeresővé válás nem érintette egyformán a két nemet, mivel a női álláskeresők száma 43, a férfiaké viszont 34 százalékkal nőtt Egerben és környékén az utóbbi három hónapban. Ennek köszönhetően a nők az álláskeresők nagyobb hányadát, egész pontosan 53 százalékkal képviselik. Az Egri Járásban nyilvántartott munkanélküliek 30 százalékának csak általános iskolai végzettsége van, vagy még az sincs. Diplomával csupán egytizedük rendelkezik. Minden ötödik álláskereső 55 év feletti, mely azt jeleni, hogy munkához jutási esélyeik sajnos igen kedvezőtlenek.


A neheze még csak most jön


Nem kell munkaügyi szakembernek lennünk ahhoz, hogy májusra a munkanélküliség további növekedését vizionáljuk. Többek között azért sem, mert a márciusban és áprilisban elbocsátott munkavállalók döntő többségének még nem telt le a minimum egyhónapos felmondási ideje. Addig pedig csak „együttműködőként” tudják magukat regisztrálni a járási hivataloknál, melynek következtében a munkaügyi szervezet bizonyos szolgáltatásait – mint például az álláskeresési tanácsadás – díjmentesen vehetik igénybe; statisztikailag mégsem gyarapítják az álláskeresők számát, holott már nem dolgoznak. Májusban még ez a létszám is „hozzácsapódik” az álláskeresők számához, sőt júniustól újabb növekedés várható, mivel a frissen végzett pályakezdők egy része is az álláskeresők számát fogja gyarapítani. Így csökkenésre csak az év második felében számíthatunk.

 

Egerben és Makláron több mint 150 főtől válik meg a Bosch

A Bosch-csoport így Heves megyében már közel ezer dolgozót kénytelen elküldeni, hiszen a napokban jelentették be a hatvani üzem létszámleépítését is.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló