2024. április 19., Emma

Eger ügye

Az egriek akarnának kutyát csak azért, hogy kijátsszák a kijárási tilalmat?

2019.11.30. 00:00

Egyes hazai menhelyeken azt tapasztalták, hogy sokaknak most csak azért kellene az állat, mert akkor este 8 után is az utcára mehetnének. De mi a helyzet városunkban?

 

Az RTL Híradója számolt be róla nemrég, hogy több állatvédő szervezet szerint az utóbbi időben hirtelen megnőtt az érdeklődés a kutyák örökbefogadása iránt, sokan ugyanis egyszerűen azért akarnak maguknak házi kedvencet, mert akkor az állatot sétáltatva este 8 óra után is kimehetnének az utcára – igaz, csak a lakóhelyük 500 méteres körzetében. A debreceni Bodolai Ferenc Add a Mancsod Alapítvány állatmenhelyén emiatt ideiglenesen fel is függesztették a kutyák örökbe adását, mert attól tartanak, hogy az így örökbeadott állatok többsége a járványhelyzet után visszakerül hozzájuk.

 

Csige Alexandra, a debreceni menhely vezetője a döntésükkel kapcsolatban az Azonnalinak azt mondta, napi 30-40 alkalommal kaptak telefont olyan emberektől, akik azonnal szerettek volna kutyát, és többen egyenesen közölték, csak azért szeretnének éppen most örökbe fogadni, "hogy az esti kijárási tilalom után is lehessen már menni jobbra-balra egy kicsit". Ugyanakkor hozzátette: akik már korábban jelezték örökbefogadási szándékukat, azokra nem vonatkozik a "kutyastop".

 

Korábban volt lehetőség a menhelynél arra is, hogy valaki ideiglenes befogadóvá váljon: amikor már a saját telepükön nem volt hely az állatok számára, azokat egy időre odaadták valakinek, amíg valaki örökbe nem fogadta őket, vagy fel nem szabadult egy hely. Ilyenkor az alapítvány magára vállalta az állatok étkeztetésének költségeit, ezért is van, hogy a program iránt most megnőtt az érdeklődés: eddig egy hónapban egy ideiglenes befogadójuk volt, most meg egy hét alatt egyszerre tízen akartak azzá válni.

 

Fotó: unsplash.com 

 

Azonban ez most nem egy járható út, mert tisztában vannak azzal, hogy az ilyen emberek nem tudják, hogyan kell bánni egy kutyával, mik az igényei. Az ideiglenes befogadás lehetőségét tehát visszaszorították. Ugyanakkor a menhely vezetője elmondta: már a járvány előtt sem volt egyszerű örökbefogadni, és nem történhetett meg, hogy egyből az első találkozás alkalmával hazavihette volna a gazdijelölt a kiszemelt kutyát.

 

Egerben nem akarják kifogásnak használni a kutyát

 

A debrecenihez hasonló tapasztalatokról számolt be a nyíregyházi Állatbarát Alapítvány menhelyvezetője, Novák Éva is, aki az RTL-nek nyilatkozva azt mondta, hogy a hozzájuk telefonálók többsége el is ismeri, hogy csak arra az időszakra kellenek nekik kutya, amíg otthon vannak, sőt, olyan telefonálójuk is volt, aki csak a kijárási tilalom idejére szeretett volna ideiglenes befogadóvá válni. Ezeket a kéréseket pedig természetesen visszautasították.

 

Tudni szerettük volna, hogy Egerben is előfordul-e ilyesmi, ezért helyi szervezeteket kérdezünk arról, mi a benyomásuk. "Mi nem tapasztaltuk az örökbefogadási szándékot jelzők között ezt a jelenséget" – válaszolta kérdésünkre Társy Diána, a Állatokat Védjük Együtt Alapítvány egri menhelyének vezetője. Hozzátette, sokkal inkább a felelősségteljesebb örökbefogadási szándék az, ami jelen van. Ezt pedig azzal magyarázta, hogy ők több éve kihangsúlyozzák: a gazdijelöltek előkontroll és utókontroll nélkül nem fogadhatnak tőlünk örökbe állatokat.

 

A Vidám Mancsok Állatvédő Egyesület vezetője, Botka Tímea szintén azt nyilatkozta portálunknak, hogy nem tud ilyen esetekről Egerben. Hozzátette azt is, hogy azok a szervezetek sem panaszkodtak ilyesmiről, akikkel kapcsolatban állnak. Mint mondta, év végén, a karácsonyhoz közeledve általában többen keresnek házi kedvenceket, most viszont szerinte inkább az jellemző, hogy kevesebben akarnak kutyát vagy macskát, mert az is csak egy plusz kiadás lenne, amit a járvány idején sokan nem engedhetnek meg maguknak.

 

Kijárási tilalom: kutyát sétáltatni este 8 óra után is lehet majd

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló