Megérkezett az idei első hó
Még áprilisban jelentette be Orbán Viktor, hogy az egészségügyi dolgozóknak 500 ezer forintos plusz juttatást adnak. Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője már akkor arra szólította fel a kormányt, hogy ugyanezzel az 500 ezer fotintos összeggel honorálják a szociális szektorban dolgozók munkáját is, azonban Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere egyértelművé tette: noha nagyra értékelik a szociális dolgozók munkáját, nincs arra pénz, hogy őket is jutalmazzák.
Ungár Péter csütörtökön Egerben tartott a témában sajtótájékoztatót, amely során elmondta: mivel már a második hullámra készülünk, fontos lenne érdemben is megköszönni azoknak a munkáját, akik a védekezésben részt vesznek. Ezért helyesnek nevezte, hogy a kormány egyszeri bérkiegészítésről döntött az egészségügyi alkalmazottaknál, azonban ismét hangsúlyozta, hogy ezt ki kellene terjeszteni a szociális szektorban dolgozókra is. "Így a szociális dolgozók úgy végeztek rengeteg túlórát járványveszélyben, hogy semmilyen plusz juttatást ezért nem kaptak" – fogalmazott a politikus.
A képviselő hozzátette: a szociális dolgozók egyébként is az állami szektor anyagilag legkevésbé megbecsült tagjai, hiszen 70 százalékuk nem keres többet a garantált bérminimumnál. Ez az oka Ungár Péter szerint annak, hogy körülbelül 15 ezer betöltetlen álláshely van a szociális ellátórendszerben, viszont amíg ez így marad, addig az idősek, fogyatékkal élők és hajléktalanok gondozása, ellátása sem végezhető méltó módon Magyarországon.
"A köszönet szép dolog, de a köszönetből nem lehet kifizetni a rezsit, ezért béremelésre van szükség, illetve arra, hogy ezt az egyszeri 500 ezer forintos bérkiegészítést kiterjesszék ezekre a dolgozókra" – fogalmazott az LMP képviselője. Ungár szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem igazán tudta megindokolni, hogy ez miért nem történik meg. Azt mondta, 50-60 milliárdba kerülne a szociális dolgozók jutalmazása, és ha a Hajdú-Bihar megyei MotoGP-pályára el tudtak költeni 65 milliárdot a járványkeretből, akkor lehetne a bérkiegészítésekre is elegendő pénzt fordítani. A képviselő érthetetlennek nevezte, hogy Kásler miért döntött a bérkiegészítés elmaradásáról. (Ungár egyébként korábban vitára hívta a humánminisztert, aki azonban ettől elzárkózott, és "politikai jellegű akciónak" minősítette a dolgot, miközben azt elismerte, hogy a szociális szektorban nem optimálisak a fizetések.)
A sajtótájékoztató végén elhangzott: az LMP petíciót indított a szociális dolgozók megfelelő anyagi megbecsüléséért, amit a beremelest.hu oldalon lehet aláírni. A párt egyébként korábban egy felmérést is készíttetett, amely arra az eredményre jutott, hogy még a kormánypárti szavazók többsége szerint is járna a bérkiegészítés a szociális dolgozóknak.
Kásler Miklós elismerte, hogy nem optimális a szociális dolgozók bére, de nem akar vitázni a témáról
(Ungár Péter a lapunkat is kiadó Azonnali Média Kft. résztulajdonosa.)