Megérkezett az idei első hó
Néhány hete, még júniusban közölt a Nemzeti Adatszolgáltató Központ (Ntak) egy listát a belföldi turizmus májusi adatairól. Ebben szerepelt, hogy a foglalások alapján Eger a tíz legnépszerűbb turisztikai úti cél tizedik helyén végzett. A listára egy másik Heves megyei település, Gyöngyös is felfért, ráadásul a harmadik helyre.
Hogy Gyöngyös mit tudott, amit májusban Eger nem, azzal kapcsolatban csak tippjeink vannak, amelyek közül a legerősebb a Mátra és a természet által kínált kirándulóhelyek közvetlen közelsége. Nem vagyunk turisztikai szakemberek, a májusi eredmények elemzéséből minden bizonnyal Egerben is levonták a szükséges következtetéseket. Ki így, ki úgy.
A koronavírus-helyzet idején lezárt Dobó tér
Az, hogy Eger 10. lett, arra elsősorban a kárörvendők húzták fel a szemöldöküket, jött is a fura és zavaros, olykor szándékosan hazug ferdítésekkel teli, az Eger Híreken megjelent „újságcikk”, fizetett Facebook-hirdetés, a helyi kisebbségbe szorult politikai közösség trolljainak ostoba ámokfutása. Pedig a város számára kiemelkedően fontos turizmusról mindig érdemes értelmes és felhasználható következtetésekkel teli diskurzust folytatni. Arról a turizmustól, amelyről politikai oldaltól függetlenül kijelenthető, hogy a városi gazdaság egyik mozgatórugója.
A júniusban közölt májusi összesítés után most megnéztük, mennyire kell aggódni azért, hogy Eger a 10. helyen szerepelt az országos listán. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) oldalán találtunk egy interaktív összesítőt arról, hogyan is álltak a magyarországi városok a vendégéjszakák tekintetében az elmúlt években. Annak a KSH-nak az oldalán, amely adataira a Fidesz-kormány és a fideszes politikusok is rendre úgy hivatkoznak, mint az egyik leghitelesebb hazai forrás. Nos, a Központi Statisztikai Hivatal szerint így alakult az elmúlt 12 év Eger számára a hazai turizmusban:
2019 – országos 11. hely,
2018 – országos 11. hely,
2017 – országos 9. hely,
2016 – országos 9. hely,
2015 – országos 9. hely,
2014 – országos 10. hely,
2013 – országos 10. hely,
2012 – országos 11. hely,
2011 – országos 10. hely,
2010 – országos 10. hely,
2009 – országos 11. hely,
2008 – országos 11. hely.
Hogy kell-e félteni az egri turizmust, és hoznak-e negatív fordulatot az új városvezetés koncepciói, azt egy 1 hónap adatait közlő listából nem lehet eldönteni. Főleg egy olyan adatsorból nem, amely a koronavírus kellős közepén, az újranyitás első pillanatai után készültek. Ha pedig a helyezést nézzük, az ezzel kapcsolatos egri fideszes oldal megnyilvánulásai elég furcsa hozzáállásról tanúskodnak. Idézünk néhányat: „A TOP 10-es lista legvégén kullogó Eger”, vagy a „A tavaly még a turizmus élbolyához tartozó, a leglátogatottabb vidéki város címmel büszkélkedő Eger a fenti adatok szerint teljesen padlóra került”.
De a legviccesebb az volt, amikor az Eger Hírek főszerkesztője arra hívta fel a figyelmet, hogy Egernek követnie kellene Hévíz példáját, hiszen a dunántúli város egy szuper reklámfilmmel próbálja odacsalogatni a turistákat a koronavírus miatti korlátozások feloldása után. Azt már elfelejtette megemlíteni a szerző, hogy a legtöbbször Egernél sokkal jobban teljesítő város most a TOP 10-es rangsorba sem fért fel. Mint ahogy az Eger Hírek valamiért azt is figyelmen kívül hagyta, hogy a Szallas.hu májusi közlése szerint a rendszerükön keresztül a pünkösdi időszakra május végén Siófok után Egerbe regisztrálták a legtöbb foglalást.
Fotó: Szinok Gábor
Sok szónak is egy a vége: a turizmus és minden vendég Egernek drága kincs, óvni kell, folyamatosan azon dolgozni, hogy a korábbi sikerek és biztató jelek ne tűnjenek el, hiszen az előző városvezetésnek tényleg voltak egész jó eredményei ebben a szektorban. Ehhez minden segítő szándékú ötletre, javaslatra szükség lehet, mint ahogy arra is, hogy a város továbbra is megbecsülje a helyi turizmusban régóta dolgozók munkáját. A fentihez hasonló, olcsó hír- és statisztikahamisításokat pedig el lehet intézni egy legyintéssel, vagy néhány adattal a Központi Statisztikai Hivatal összesítéseiből.
(Indexkép: Szinok Gábor)
Ellenzéki városok nem kaptak a turisztikára osztott milliárdokból, Eger nem is tudott a támogatásról
A várost nem értesítették arról, hogy lehet pályázni a turizmusra szánt pénzekre.