2024. május 19., Ivó Milán

Eger ügye

Mintha összefestékezték volna Bródy Sándor szobrát az Érsekkertben, ám a magyarázat sokkal egyszerűbb – FOTÓK

2019.11.30. 00:00

Kissé náthás lett az egri író alakja.

 

Rongálást kiáltana első ránézésre az a szemlélődő, aki az egri Érsekkertben mostanság megáll Bródy Sándor és Gárdonyi Géza szoborcsoportja előtt. Városunk híres drámaírója, Bródy padon ülő alakjának orrán és bajsza fölött ugyanis élénkzöld elszíneződés látható, amely festékfoltnak tűnik. Az alábbi fotót Paul Miller küldte az Egri Ügyeknek.

 

 

Közelebbről nézve is úgy tűnhet, hogy az orra locsolt "festék" a bajuszon csorgott le. Azonban ha figyelmesen megnézzük a képet, látható, hogy a szemöldök vonalában és a szemek alatt is látható már némi zöldes elszíneződés, bár halványabban. Az orrnyergen, ahol a festéknek kellett volna végigfolynia, viszont nincs semmi.

 

 

 

A magyarázatot a kémia rejti. A Wikipedia szócikke szerint a rézből, illetve rézötvözetből készült kupolákon, szobrokon (bronz) a szabad levegőn úgynevezett patina képződik. Ez a réztartalmon kívül a levegő szén-dioxid, oxigén és páratartalmának köszönhető, mivel réz-hidroxid és rézkarbonát keletkezik a szobor felületén, ami zöld színt eredményez. A patina adja a jellegzetes színét például a Budavári Palota kupolájának, a Hősök tere szobrainak és a New York-i Szabadságszobornak is. A folyásnyomnak tűnő foltokat a víz útja hozza létre, jellemzően ott, ahol az esővíz végighalad, meggyűlik egy szobron.

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló