Megérkezett az idei első hó
Véget érhet az eddigi felsőoktatási rendszer, amelyben az állam tartotta fent a hazai egyetemek és főiskolák legnagyobb részét. A változások természetesen nem fogják elkerülni Egert sem, az Eszterházy Károly Egyetem a jövőben választani kényszerül majd, hogy milyen formában akar tovább működni, ha az Orbán-kormány végleg elengedi a kezét.
A hvg.hu cikke szerint Palkovics László innovációs miniszter ugyanis nemrég arról beszélt, hogy a Budapesti Corvinus Egyetemhez hasonlóan alakítanák át a hazai egyetemeket és főiskolákat. A modell lényege, hogy az állam nem tulajdonosa az egyetemnek, csak megrendeli tőle a szolgáltatást. Azaz eldönti, hogy évente például 200 közgazdász vagy 100 mérnök tanulmányait finanszírozza. Tehát ennyi diák tanulhatna ingyen, tandíjfizetés nélkül. A többieknek pedig maradna a tandíjas képzés.
A hírportál információi szerint az alábbiak szerint alakulnának át az egyetemek és a főiskolák:
Az intézmények létrehozzák a saját működési szervezetüket, ami lehet egy részvénytársaság, akár nyereségorientált vagy nonprofit szervezet, esetleg alapítvány. Így ők válnak az intézmény tulajdonosává, fenntartójává.
Az állam megrendelőként marad a rendszerben, szerződést köt egy intézménnyel adott számú szakember oktatására.
Az államilag támogatott képzéseket az intézetek által indított ösztöndíjprogramok váltják fel, üzleti vállalkozásként pedig az államtól megrendelten túl indulhat költségtérítéses képzés.
Megszűnik a kancelláriarendszer, azaz az állam által kinevezett kancellárok többet nem szólnak bele az intézmények gazdálkodásába.
Mivel még a törvénytervezet nem készült el, egyelőre nem tudni, milyen modellt választ az Eszterházy Károly Egyetem. Az biztosnak tűnik, hogy az új rendszerben sokkal több lesz a tandíjas hallgató. A képlet pedig egyszerű: ha nincs vevő - diák vagy állami megrendelés -, akkor az intézmény bezárhatja a kaput. Így az átalakítással a korábbi vidéki főiskolák, új nevükön az alkalmazott tudományok egyetemei kerülhetnek nehéz helyzetbe, például az Eszterházy, amelyek jóval kevesebb hallgatót vonzanak, mint Budapest és a nagyobb városok intézményei.