Megérkezett az idei első hó
Egerben nagyon szokatlan állatra lett figyelmes egy éppen arra sétáló hölgy, aki az Eger-patak Hell Miksa úti hídjánál a napokban egy hódot pillantott meg. Kun Enikőnek sikerült videót is készíteni az állatról, a felvételeket elküldte nekünk, mi pedig feltöltöttük a Youtube-csatornánkra.
A videót megmutattuk Gombkötő Péter zoológiai szakreferensnek, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársának, aki megerősítette, hogy tényleg egy hódról van szó. A szakember elmondta, nem ritka, hogy ilyen állat jelenik meg az Eger-patakban, de inkább a természetes vízfolyásnál fordulnak elő.
„Amennyiben az Eger-patak kibetonozott medre élőhelynek bizonyul, az egyfajta információt ad arra vonatkozóan, hogy ezek a fajok megtalálják itt a helyüket. Úgy tűnik, hogy az állatok tolerálni tudják az emberi behatásokat, mint például az elterelt patakmeder vagy a mellette futó bicikliút. Pozitív az üzenete, hogy ezek az állatok itt vannak” – vélekedett a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakembere. Gombkötő Péter azt tanácsolja, hogy, aki hódot szeretne megfigyelni, az elsősorban ne az Eger-patak zajos, belvárosi szakaszán keresgéljen, hanem inkább a csendesebb részeken; legalább is nappal. Bár mint fentebb láthattuk, azért ez sem lehetetlen vállalkozás.
De arra már igazán nagyon kevés esély van, hogy egy hóddal a város főterén fussunk összes, mint ahogy az egy évvel ezelőtt Pannonhalmán megtörtént. A hód egyébként Magyarországon védett állat, eszmei értéke ötvenezer forint.
Lapis Lajos olvasónk nemrég olyan fotókat küldött portálunknak, amelyeken egyebek közt az is látható, hogy a hódok miként munkálkodtak a Tarna-patak Feldebrő és Verpelét közötti részén.
Füzesabony környékén pedig a Laskó-pataknál telepedtek meg a hódok, erről a helyi tévé közölt nem olyan rég egy jó kis összeállítást.