Megérkezett az idei első hó
Második ülését tartotta csütörtökön Eger új közgyűlése, amelyen rögtön húsbavágó kérdések kerültek tárgyalásra. Napirend előtti felszólalásában Oroján Sándor, az egri Fidesz frakcióvezetője az önkormányzati személycseréket kérte számon a városvezetésen, amire magyarázatot várt, később pedig ismét "politikai mészárszéket" emlegetett. Mirkóczki reagálásában számon kérte a korábbi fideszes városvezetést, hogy arra presszionálják az önkormányzati dolgozókat, hogy mondjanak fel, ezzel lehetetlenítve el a városháza működését.
A közgyűlésen az ülés későbbi részében újabb személycserék is szóba kerültek: felmentették az egri vagyonkezelő társaság, az EVAT Zrt. igazgatótanácsát és kinevezték az új tagokat: Szűcs Tamás, id. dr. Bánhidy Péter, dr. Berecz Kálmán, Gyula Zoltán, az igazgatótanács elnöke: Koltay Zsolt. A közgyűlésen felszólalt a tanács távozó elnöke, Meszéna Balázs is, akinek Mirkóczki megköszönte eddigi munkáját. A polgármester azonban hozzátette: bizalomvesztés alakult ki a régi vezetéssel szemben az elmúlt évek gyakorlata miatt. Az EVAT témájáról egyébként bővebben pénteki cikkünkben fogunk beszámolni.
Archív fotó
Mirkóczki szóba hozta a szekrényből kidőlt csontvázakat is: a fejlesztésekhez hiányzó milliárdokat, valamint a kifizetetlen számlák százmillióit. Oroján szerint viszont csupán fikció, hogy pénzhiánya lenne a városnak. Szerinte 772 millió forint tartalék van, és több mint 20 milliárd forint van a város számláján. Mirkóczki szerint azonban ennek a pénznek már mind megvan a helye a kiadásokban, Eger tényleges tartaléka alig 39 millió forint.
Tekintettel a város pénzügyi helyzetére, a vezetés szerint nem lehetett halogatni a döntést: 450 forintról 500 forintra emelték az idegenforgalmi adó mértékét, amelyet az Egerbe látogató turisták fizetnek meg, a szállásdíjakba építve.
A Fidesz részéről Oroján Sándor szóvá tette, hogy miért nem jelezte a kampányban az ellenzék, hogy adóemelésre készül. Ráadásul a kormánypártiak szerint az adóemelés versenyhátrányt okoz az egri vállalkozóknak. Mirkóczki válaszában elmondta, ez az adóemelés csak az ide látogató turistákat érinti majd, nem az egri lakosságot. A turisták pedig nem az adó mértéke alapján döntenek arról, hogy Egerbe látogatnak-e vagy sem. A városházi szakemberek számítása szerint éves szinten 25-30 millió forint többletbevétel várható az adóból. Mirkóczki elképzelése szerint ez az összeg az egri rendezvényekbe fordítva fog igazi versenyelőnyt jelenteni a turizmusban. Az adóemelést végül 11 igen, 4 nem, 3 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők.
Váratlanul szó került a közgyűlésen portálunk, az Egri Ügyek is. Pápai Ákos, a Mi Hazánk képviselője szóvá tette, hogy jó lenne, ha az Egert érintő vélt vagy valós problémákat a városvezetés nem az Egri Ügyeken keresztül tárná a nyilvánosság elé. A fideszes Kovács Cs. Tamás szintén nehezményezte, hogy a várost érintő pénzügyi problémákról a közgyűlésen kellene beszélni, nem az Egri Ügyeken keresztül üzengetni. Mirkóczi erre úgy reagált: a város vezetése szerint jelenleg az Egri Ügyek felel meg leginkább a minimális normáknak, ami az objektív tájékoztatást illeti. (A témában írt véleménycikkünk IDE KATTINTVA olvasható.)
Azt már mi tennénk hozzá, hogy az Egri Ügyek kizárólag a sajtó feladatát végzi el. Leközöltük Mirkóczki Ádám sajtótájékoztatóját, valamint Habis László volt polgármester véleményét is a pénzügyi hiányról. És ebben a cikkünkben is beszámoltunk a Fidesz álláspontjáról is.