Megérkezett az idei első hó
Folytatódott a napokban az egri Bazilika környékén október elején megkezdetett fairtás, amelyről az Egri Ügyek is beszámolt. Mint megírtuk, a pusztítás során akár 80-100 éves tiszafákat is kivághattak. A fairtás a Bazilika teljes körű felújításának a része, amely 3,8 milliárd forintból zajlik a Magyar Katolikus Egyház tulajonában lévő épületben és a körülötte lévő területen. Az vitathatatlan, hogy ráférnek a munkálatok a templomra: utoljára 1904 és 1909 között végeztek hasonló mértékű felújítást az 1837-ben felszentelt egri székesegyházon.
Az épületet körülvevő régi fák elpusztítását, köztük a tiszafákhoz hasonlóan idősnek számító, magról kelt fenyők kivágását a TV Egernek Rudolf Mihály vezető tervező, építész próbálta megmagyarázni. A szakember szerint ha valaki korábban körbejárta a Bazilikát eddig, látott egy szép épületet, de a környezete egyáltaán nem volt szép: véletlenszerűen berakott parkolók, töredezett aszfalt és rendezetlen környezet jellemezte. Ráadásul a szakember szerint a falak mellett, illetve azoktól nem messze lévő fák gyökérzete az épület alá ér, így a nedvességet a Bazilika alá vezetik, emiatt az esők szinte "ráfolynak" a székesegyházra.
Nehéz igazságot tenni, de valószínűleg lett volna más megoldás az ősi fák elpusztítása helyett, ugyanis ezt tűnik a legkönnyebb, és Egerben az utóbbi időkben sajnos túl gyakran alkalmazott (lásd Eszterházy tér felújítása) megoldásnak.
(Külső fotó: TV Eger)