Megérkezett az idei első hó
"Kedden reggel Nyíri Iván a lényegében túszul ejtett kisfia miatt kényszerűségből évek óta Francia Polinézián élő lánya és az unokája testi és lelki bántalmazásának bizonyítékait tartalmazó kötetet adott át a budapesti francia nagykövetségnek. A fekete borítású, könyv alakú gyűjteményt kedden reggel François Hollande elnöknek küldött levél kíséretében vitte be a nagykövetségre" - áll az index.hu beszámolójában.
Nyíri Iván
Ezzel párhuzamosan Eger korábbi független polgármesterjelöltje bejelentette, hogy éhségsztrájkba kezd. Az okokról saját Facebook-oldalán is beszámolt: "Én, Nyíri Iván, a csaknem négy éve Bora Bora-i fogságban élő, hazatérésében akadályozott Nyíri-Kovács Patrícia apja és Lee Noah nagyapja tájékoztatom, hogy 2015. június 2-án 10 órai kezdettel éhségsztrájkot kezdek a Budapesti Francia Nagykövetség épülete előtt . Kétségbeesett és elkeseredett lépésemet azután határoztam el, hogy kiderült, az ügynek már nincs jogi megoldása. Így csak a politikai megoldás maradt nyitva. A politika befolyásolása viszont más eszközöket kíván, mint a jogi út esetében ez normálisan működne."
Évek óta nem jöhet haza a gyermek, az anyja pedig nem hagyja ott
Níri Iván szerint a korrupcióért négy év börtönre ítélt, és emiatt pozíciójából 2014 szeptemberében menesztett francia polinéz elnök, Gaston Flosse jogász csapata 2011 közepén előre megtervezetten olyan jogi csapdát állított lánának és unokájának, amelybe a két magyar állampolgár néhány hónappal később - a család mindenáron való megmentésének szándékával – besétált, és azóta foglyok a világ legtávolabbi zugában. Szabadulni nem tudnak, a kinti hatóságok ott tartották őket, a gyermeket bírói döntéssel, az anyát pedig a gyermekéhez való természetes ragaszkodásán keresztül.
A gyermek heti váltásban ingázik a két szülő között, továbbra is kitéve az apa erőszakos, pszichés bántalmazásának – áll az édesapa és nagyapa bezámolójában. Nyíri Iván hangsúlyozza, hogy ennek lassan négy éve! "A közben már hatodik életévét is betöltő, erős magyar tudatú kisfiú és anyja – a tendenciózusan elmarasztaló és sorozatban meghozott kinti bírói döntések nyomán – még szabadságra, látogatóba sem jöhet haza. Négy éve nem mozdulhatott el a szigetekről, mivel a férj arról győzte meg a bíróságot, hogy ha hazaengednék az anyát és fiát Magyarországra, soha többé nem láthatná kisfiát – közölte Nyíri Iván.
Magyar zászló Bora Borán. Fotó: Facebook/Nyíri Iván
Az éhségsztrájk céljáról ezt írja: a cél, hogy "felhívjam a nyilvánosság mellett a francia kormány figyelmét is arra, hogy ezt a jogi manipulációk kreálta patthelyzetet és családi tragédiát már csak a politikai jóakarat, a józan mérlegelés és belátás oldhatja fel. Akciómat a BRFK illetékes munkatársainak időben bejelentettem, az engedélyt megkaptam. Tiltakozásomról a francia fél is korrektül, időben tájékoztatva lett.
A franciák hárítanak
A francia nagykövetség Nyíri Iván fogadása után kiadott egy közlemény, amelyben arra hívta fel a figyelmet, hogy szerintük a Nyíri-Kovács Patrícia és Soo-Il Lee között évek óta húzódó magánjellegű ügy fájdalmas az összes érintett fél és családjuk számára is. Hozzátették: a magánvita párbeszéd útján, jogi keretek közötti rendezésére szólítanak fel.
"A lehető leghatározottabban visszautasítunk minden, a francia igazságszolgáltatással kapcsolatban megfogalmazott állítást" - szögezték le. Hozzáfűzték: a francia igazságszolgáltatás független, és döntései, csakúgy, mint a magyar igazságszolgáltatás által hozott döntések, ideértve a Kúria május 29-i ítéletét, nem adnak helyt megjegyzésnek és jogerősek.
A magyar külügy is beszállt
Ugyancsak kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt sajtótájékoztatóján, hogy emberileg és jogilag tartható és vállalható megoldásra van szükség a kisfiával a csendes-óceáni Francia Polinézia szigetén, Bora Borán rekedt, válófélben lévő magyar nő ügyében. Úgy vélte: emberileg csak egy megoldás elfogadható, ha a gyermek hazatérését Magyarországra minél előbb engedélyezik a francia hatóságok.
A miniszter elmondta, Nyíri-Kovács Patrícia francia férje bizonyítottan hamis papírokkal érte el a hatóságoknál, hogy a gyermeket tegyék egy kiutazásokat tiltó listára. Azt, hogy a papírok hamisak, a helyi hatóságok is elismerték, de fenntartják a kiutazási tilalmat a gyermek esetében - tette hozzá.
A férj olyan dokumentumokat állított elő, miszerint a családnak állandó lakcíme van Francia Polinézián - részletezte a miniszter, hozzátéve, a család ezt cáfolja, mert nem letelepedési céllal ment ki a nő és kisfia Bora Borára, legalábbis nem erre utal a kiutazásuk módja, illetve a visszafelé szóló repülőjegy.
Emlékeztetett arra, hogy a nő és kisfia Magyarországon éltek, innen távoztak a férj kezdeményezésére Bora Borára.
Szijjártó Péter jelezte: az ügyben Laurent Fabius francia külügyminiszterhez fordult, és ígéretet kapott a francia féltől, hogy június 22-én a Külügyi Tanács ülésekor közlik vele a megoldási lehetőségeket.