Megérkezett az idei első hó
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán azt közölte, hogy szeptemberben 491 állami fenntartású köznevelési és szakképzési intézményben kezdhetik meg munkájukat az iskolaőrök.
Korábban, amikor az iskolaőrség felállításáról szavazott a parlament, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár azt mondta, hogy csak oda küldenek őröket, ahol ezt az intézményvezetők kérik. A Népszava azonban csütörtök reggel megjelent cikkében azt írta, több intézményt is meglepett, hogy felkerült a listára, hiszen nem is kértek iskolaőröket.
Nem csak oda kerül iskolaőr, ahová kértek?
A Népszava szerint Békéscsabán volt több ilyen iskola, emellett példaként említették az Erzsébetvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában és Szakgimnáziumot is. A pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola és Gimnázium II. számú tagintézményéről pedig azt írták: először azt jelezték, hogy kérnek iskolaőrt, de végül úgy döntöttek, nincs rá szükség, és ezt már jelezték is a tankerületnek.
A lap azt írta, megkeresték az Emmit is, ahonnan tájékoztatták őket: ha egy intézményben nincs szükség őrre, ott visszamondhatják, más iskolák pedig később is csatlakozhatnak a programhoz. A Békéscsabai Szakképzési Centrum vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy ők minden tagintézménnyel egyeztettek, és nem volt emiatt nyomás senkin.
Fotó: Népszava
Az üggyel kapcsolatban megkérdezték Gulyás Gergelyt is a csütörtöki Kormányinfón, és miniszter azt mondta: ha az intézményvezető nem akar iskolaőröket, akkor a Belügyminisztériumhoz kell fordulnia, és érvelnie, hogy miért nincs szükségük gumibotos rendfenntartóra, amit aztán a szaktárca és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ bevonásával elbírál. (Ez alapján pedig úgy tűnik, valójában mégsem az igazgatókon múlik, hogy kerül-e iskolaőr az adott intézménybe.)
Aztán a nap folyamán a humánminisztérium kiadott egy közleményt, amely szerint az erzsébetvárosi intézmény kért iskolaőrt, már kérte is a helyreigazítást a Népszavától, és ha a pécsiek meggondolták magukat, akkor törlik őket a listáról. (A békéscsabai eseteket nem említi az Emmi.)
Van olyan intézmény, ahová portásnak kell az iskolaőr
A Népszava szerint egyébként akad olyan intézmény is, amely lényegében egy tévedés miatt került fel a listára. Erre pedig egy egri példát hoztak. Uzelman Tamás, a Bornemissza Gergely Szakgimnázium igazgatója a lapnak azt mondta, tévedésből jelentkeztek az iskolaőrprogramba: náluk évek óta jól működik a rendőrséggel karöltve szervezett bűnmegelőzési tanácsadó szolgálat, az iskolarendőr program.
A szakgimnáziumban azt hitték, hogy az iskolaőrök veszik majd át ezt a feladatkört, a bűnmegelőzési tanácsadó szolgálat pedig megszűnik. Az intézményvezető a Népszavának megerősítette, hogy a fegyelmezést továbbra is a pedagógusok munkája részének gondolják, ezt eddig is megoldották.
Emellett van olyan iskola is a cikk szerint, ahol az iskolaőrnek a rend fenntartása helyett más feladatot szánnak. Erre szintén Egerből említett példát a Népszava."Portásra volt szükségünk, ezért kértünk iskolaőrt" – mondta a lapnak a Szent Lőrinc Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakgimnázium egyik tanára.
A portaszolgálatot már jó ideje egy ember látja el kettő helyett. Szóltak ugyan a fenntartónak a problémáról, de a fenntartó szerint a megszorítások miatt nincs pénz másik portás-státuszra, ezért éltek a sajátos csavarral. Azt remélik, a hozzájuk kirendelt rendőrségi alkalmazott elfogadja, hogy a portásfülkében jelölik majd ki a szolgálati helyét, és ellátja ugyanazt a feladatot, mint a portás.
Itt a lista: Egerben ezekben az iskolákban lesznek iskolaőrök szeptembertől