Megérkezett az idei első hó
Helybenhagyta a Kúria a gyöngyöspatai szegregációs ügyben született másodfokú döntést, derül ki a bíróság keddi ítéletéből. Ezek szerint tehát összesen közel százmillió forint kártérítés jár annak a 60 roma embernek, akiket jogellenesen különítettek el az iskolában, és ezzel alacsonyabb színvonalú oktatást biztosítottak számukra – írja a 444.hu.
Az alperesek – a Nekcsei Demeter Általános Iskola fenntartói, vagyis korábban az önkormányzat, később a tankerület – a felülvizsgálati kérelmükben azt kérték, hogy pénz helyett teljesíthessék a kártérítést természetben, azaz képzés, oktatás formájában, ha pedig erre nem lenne lehetőség a helyi önkormányzat a nem vagyoni kártérítés összegének mérséklését is kérte. A Kúria azonban mindkét kérésüket elutasította.
A nem vagyoni károk megtérítésénél a kártérítés megítélésének egyetlen módja a pénzbeli kártérítés, természetbeni kártérítés alkalmazására nincs jogszabályi lehetőség. Pénzbeli kártérítés, pótlólagos képzéssel való kiváltására csak a felek peren kívüli megállapodása esetén kerülhet sor
– indokolták a döntést.
Fotó: magyarhang.org
A Kúria a nem vagyoni kártérítés összegének csökkentésére sem látott alapot, szerintük ezt a másodfokú bíróság kellően megindokoltan állapította meg.
A gyöngyöspatai szegregációs ügyet januárban a kormány emelte országos témává. A térség fideszes országgyűlési képviselője, Horváth László – akit azóta miniszterelnöki megbízottá neveztek ki – a "Soros-hálózat" pénzszerző akciójáról beszélt a kártérítés kapcsán, Orbán Viktor pedig azt nyilatkozta, hogy ha ezt a pénzt ifizetik, akkor a gyönygöspatai romák "nagy összeget fognak kapni, munkavégzés nélkül".
A miniszterelnök ellen Horváth Aladár polgárjogi politikus a Roma Parlament Egyesület nevében büntetésfeljelentést tett, de az ügyészség ezt elutasította, mert szerintük nem uszított a kormányfő.
Nem emeltek vádat a gyöngyöspatai iskola volt igazgatója ellen, aki falhoz vágott egy diákot