Megérkezett az idei első hó
Egy bírósági ítélet szerint az államnak 100 millió forintot kell kifizetnie több mint hatvan egykori gyöngyöspatai roma diáknak, amiért szegregáltan oktatták őket. Az állam fellebbezett a jogerős ítélettel szemben, így az ügyben a végső szót a Kúria mondhatja majd ki.
A térség fideszes országgyűlési képviselője, Horváth László – akit időközben miniszteri biztossá neveztek ki – a „Soros-hálózat” pénzszerző akciójának nevezte a kártérítés követelését, Orbán Viktor pedig azt mondta a sajtónak, hogy ha kifizetik azt, akkor a gyönygöspatai romák „nagy összeget fognak kapni, munkavégzés nélkül”. A gyöngyöspatai romák ügye még a következő nemzeti konzultációba is bekerült.
Fotó: Horváth László Facebook-oldala
Horváth Aladár polgárjogi politikus a Roma Parlament Egyesület nevében még januárban büntetésfeljelentést tett Orbán ellen, mert – mint mondta –, a miniszterelnök az iskolai elkülönítés miatt megítélt kártalanítás apropóján „sértő, rágalmazó és gyűlöletre uszító” kijelentéseket tett. Szerinte az Orbán által elmondottak megalapozzák a hivatali visszaélés és a becsületsértés gyanúját: a kormányfő által elmondottak megfélemlítő erővel hatnak, mert kisebbségellenes indulatokat keltenek.
A Központi Nyomozó Főügyészség azonban máshogy látta: Horváth Aladár arról tájékoztatta a Népszavát, hogy elutasították a kormányfő ellen tett feljelentést. Az ügyészség a hivatali visszaélés bűntettének tényállásán túlmenően ügyészség – a feljelentő által hivatkozott minősítéstől eltérően – nem a becsületsértés, hanem a közösség elleni uszítás törvényi tényállásának keretein belül bírálta el a feljelentést.
Az elutasító határozat szerint a feljelentés tárgyát képező miniszterelnöki közlésekre nem igaz, hogy emberek nagyobb tömegében a „szenvedélyeket oly mértékben tüzeli fel”, ami a gyűlölet kiváltásához, és ezzel a társadalmi rend és béke megzavarásához vezet, tehát nincs szó közösség elleni uszításról.
Több ezren tüntettek Budapesten a gyöngyöspatai romák mellett