Megérkezett az idei első hó
Az MTI által ma publikált statisztika szerint a 2019-es uniós női bérhátrány (vagyis amennyivel egy nő kevesebbet keres férfi kollégáinál) bruttó órabérben 14, 1 százalék.
Hazánk jóval rosszabbul áll az európai átlagnál: 18, 2 százalékkal marad el a nők fizetése a férfiakétól. Mondhatnánk, hogy Bulgária (14, 1 százalék), Ciprus (10, 1 százalék) vagy Románia (3, 3 százalék) is megelőz bennünket.
Csakhogy Németországban (19, 2) és Ausztriában (19, 9) még nagyobb a bérhátrány. Persze nagyon nem mindegy, hogy mennyiből keres az ember ennyivel vagy annyival kevesebbet.
Egy bolgár vagy román nő valószínűleg szívesen cserélné fizetését osztrák vagy német társa bérhátrányosabb jövedelmére.
Az mindenesetre tanulságos, hogy a korábbi (még 2017-es adatokat is tartalmazó) felmérésben Magyarország 12. 2 százalékkal még jobb eredményt tudott felmutatni a 14, 1 százalékos uniós átlagnál, azóta viszont a mutatóink (a magát család-, és nőbarátnak beállítani próbáló kormány idején) drámaian romlottak.
Érdekes a sereghajtó és éltanuló országok kiléte is. Luxemburg közelíti meg legjobban az esélyegyenlőséget: itt a nők bérhátránya csupán 1, 3 százalék. Kiugróan magas - 21, 7 százalék - viszont a különbség nyelvrokonainknál, Észtországban.
21, 2 százalékkal Lettország a második, a Baltikum becsületét e téren Litvánia menti az uniós átlagnál jobb 13, 3 százalékkal.
Kérdés, hogyan befolyásolta a bérhátrány-adatokat a koronavírus, szóval érdekes lesz ránézni majd a 2020-as adatokra is, ha lesznek ilyenek.
(Via ugytudjuk.hu)
Indexfotó: pixabay.com