Egri propeller néven ál- és propagandahír figyelő indult Egerben. A kezdeményezésnek portálunk lett a médiapartnere, ami annyit jelent, hogy az Egri propeller Facebook-oldalon közölt bejegyzéseket változtatás nélkül átvehetjük. Most egy egészen pofátlan álhír terjedésére hívják fel a figyelmet, íme:
Van egy álhíreket terjesztő oldal, amely a Blikk Rúzs nevet viseli, és amely rendre arra játszik, hogy alaposan átverje az olvasóit. Az elsősorban a közösségi médiafelületeken terjesztett ocsmányságaik közül az elmúlt napokban egy egészen elképesztő hazugság lepte el egyebek közt a Facebook-üzenőfalakat.
Az álhíroldal hamis információk közlésével játszik az érzelmek felkorbácsolására úgy, hogy ezekhez ismert személyeket használ fel. Az álhírgyáros ugyanis kitalálta Koncz Zsuzsa és Bródy János új dala kapcsán – amely nem is annyira burkolt kritikája Orbán Viktor és kormánya tevékenységének –, hogy felhasználja a zenészek ismertségét, illetve egyesek a miniszterelnökkel szembeni szimpátiáját vagy unszimpátiáját.
A cikknek semmiképp sem nevezhető valami érdemi részében egyebek közt ez áll:
(…) Bródy Jánost és Koncz Zsuzsát folyamatos támadás éri a nemrég kiadott, "kormány ellenes" dala, a Ne mond (hogy nincs remény) miatt. Az sem titok, hogy feljelentéssel fenyegette meg Őket a Fidesz kormány. Orbán Viktor legutóbbi nyilatkozatában kitért az esetre és a következőket üzente:
"Miniszterelnökként minden tőlem telhetőt megfogok tenni, hogy elnyerje méltó büntetését az, aki a személyemet és a kormányt nyilvános úton lejáratja, hiszen ez nem megengedhető. A szándékos rossz hírkeltést és becsületsértést a törvény bünteti. Bízom a demokráciában és abban, hogy a felelős szervek megfelelően fognak eljárni az esettel kapcsolatban".
Az álhírt gyártó ezzel gyakorlatilag azokat is megszólítja, akik kedvelik Orbán Viktort és azokat is, akik éppen az ellenszenvük miatt háborodnak fel a miniszterelnök mások által kitalált szavain.
És hogy mitől is működik ez az álhír? Vannak benne részigazságok: Koncz Zsuzsáék tényleg bemutattak egy ilyen dalt, miközben az idézett szöveg sokak számára alkalmas lehet arra, hogy ne kételkedjen, ezt tényleg Orbán Viktor mondta. Fifikás a Blikk Rúzs oldalnév is, hiszen könnyen egy létező és ismert újságra asszociálhat az olvasó.
Azonban látható, hogy a helyesírás csapnivaló, a domain név is gyanús lehet, és a sok villogó ocsmány reklám is utalhat arra, hogy itt valami nincs rendben. De az is furcsa, hogy semmilyen hivatkozást nem linkel be a szerző, amikor Orbán Viktor szavait idézte, vagyis amikor úgy tett, hogy idézi.
Ennek ellenére tízezrek osztották már meg a hírt a Facebookon, és jó eséllyel akár a százezres nagyságrendet is elérheti a kattintások száma. Ez pedig pénzt hoz a kamuoldal üzemeltetőjének, miközben emberek tömegét veri át. Ráadásul már több kamuoldalra is felkerült ugyanez az álhír.
Nem is olyan rég az Egri Propeller készített egy rövid tájékoztató videót arról, hogy miként is lehet felismerni az álhíreket. Aki esetleg bedőlt a fenti álhírnek, mindenképpen nézze meg a videót, amely
IDE KATTINTVA érhető el.