Megérkezett az idei első hó
A Publicus Intézet február 28. és március 03. között, közvéleménykutatást végzett 802 válaszadó bevonásával. Arra volt kíváncsiak, miként látják a magyarok az Ukrajna elleni orosz támadást, és hogy ennek fényében szükségesnek tartanának-e egy irányváltoztatást a külpolitikában.
A felmérés eredményeiről beszámoló HVG cikke szerint
a megkérdezettek 78 százaléka úgy vélte, Oroszország jogtalanul támadt rá Ukrajnára,
az Egységben Magyarországért – azaz az egyesült ellenzék – szavazóinak körében ez az arány 91, a bizonytalanoknak a 72 százaléka látta így, és még a fideszesek kétharmada is egyetértett ezzel az állítással. Ezzel szemben igen alacsony azok száma, akik jogosnak érzik az inváziót, és közöttük a kormánypárti szavazók vannak többségben: a fideszesek 11 százaléka azonosul ezzel a nézettel, míg a bizonytalanok esetében az 5, az ellenzékre voksolóknál pedig a 2 százalékot éri el a háborút helyeslők aránya.
Ami az kormány működésének magítélését illeti,
a válaszadók közel fele, 47 százaléka gondolta úgy, hogy Orbán Viktor az elmúlt 12 évben inkább oroszbarát külpolitikát folytatott.
A pártszimpátia szerinti megoszlás itt érdekesebben alakult: az egyesült ellenzék szavazótáborába tartozók 86, a bizonytalanok 42 és a fideszesek 18 százaléka gondolta így.
Az összes válaszadó mintegy 7 százaléka gondolta úgy, hogy a magyar miniszterelnök összességében inkább Nyugat-orientált külpolitikát folytatott eddigi regnálása alatt. Ennél népesebb volt azok tábora, akik szerint mindkét irány jellemző volt az elmúlt 12 évre, a fideszes szavazóknak majdnem a fele (48 százalék) gondolta így, míg a bizonytalanok harmada (34 százalék) és az ellenzékiek egynyolcada (12 százalék) értett ezzel egyet.
Merre tovább?
A Publicus beszámolója alapján
a megkérdezettek 49 százaléka van azon az állásponton, hogy a szomszédban dúló háború miatt célszerű volna Magyarországnak a továbbiakban Nyugat-orientált külpolitikát folytatnia
(az ellenzékiek esetében ez 88 százalék, a bizonytalanoknál 46 százalék, a fideszeseknél pedig 18 százalék), de 5 százalékot tesznek ki azok is, akik szerint inkább az oroszok felé kellene húznunk (a fideszeseknek 10 százaléka, a bizonytalanok 4 százaléka mondta ezt, ellenzékiek közül pedig senki).
A felmérésben részt vevők 24 százaléka mindkét irányt követendőnek tartja (fideszesek 41 százaléka, a bizonytalanok 23 százaléka, ellenzékiek 6 százaléka), illetve van még 11 százalék, akik szerint sem egyiket, sem másikat nem kellene követnünk (a fideszesek közül 17 százalék, a bizonytalanoknál 11 százalék, ellenzékieknél 5 százalék válaszolt így).
(Képek forrása: publicus.hu ; Indexfotó: Kreml)