Megérkezett az idei első hó
Megszületettek a nemzeti konzultáció eredményei – jelentette be Novák Katalin családokért felelős miniszter, illetve Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára kedden, a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján.
A Magyar Hang beszámolója szerint az eseményen először Novák számolt be az aktuális járványhelyzetről. Egyrészt arról beszélt, hogy Müller Cecília országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint az utóbbi időben nőtt az oltakozási kedv, a harmadik oltást is egyre többen kérik. Másrészt pedig elmondta, hogy nem merült fel a szigorítás. "Semmi nem indokolja azt, hogy korlátozásokban gondolkozzunk jelenleg, nem tervezünk továbbra sem általános korlátozásokat" – jelentette ki a miniszter.
Ezt követően Dömötör beszélt a nemzeti konzultációról, amelyet közlése szerint összesen 1 millió 423 ezren töltötték ki, 83 százalékuk postán, 17 százalékuk az interneten. Az államtitkár elmondta, hogy keddtől kezdődően témakörönként fogják bemutatni az eredményeket.
Az első, Dömötör által ismertetett témakör a gazdaságot érintő kérdésekről szólt. Az eredmények alapján
– 94 százalékos egyetértés van abban, hogy a leggyorsabban emelni kell a minimálbért.
– A kitöltők 95 százaléka értett egyet azzal, hogy ha a gazdasági növekedés lehetővé teszi, kapják vissza a családok a 2021-ben befizetett jövedelemadójukat.
– 98 százalék válszolt úgy, hogy a családtámogatások és a munkát terhelő alacsony adók alkotmányos védelmet kapjanak.
– 91 százalék támogatja a hitelmoratórium meghosszabbítását.
Az eredményeket időközben a kormány Facebook-oldalán is közzétették:
A Portfolio tudósítása szerint Dömötör szavaiból az is kiderült, hogy az eredmények alapján meghosszabbítanák a hitelmoratóriumot, és az rászorultsági alapú lenne.
A fentieken túl Novák Katalin bejelentette, hogy azokat a felsőoktatási hallgatókat, akik nem teljesítették az előírt feltételeket és így államiból önköltséges térítésre kellett volna átmenniük, nem fogják átsorolni őket a mostani tanévben. Jelzése szerint a kedvező döntés mintegy 5 ezer hallgatót érint és kizárólagosan az idei évre, egyszeri lépésként kell tekinteni rá.
(Indexfotó: Ujvári Sándor / MTI)