2024. november 23., Kelemen Klementína

Mindenki ügye

#ellenzék #parlament #felhatalmazási törvény #különleges jogrend

Nem szavazzák meg az ellenzéki pártok az Orbán-kormány különleges hatalmának meghosszabbítását

ugytudjuk.hu 2021.02.17. 07:47

Szerintük a kormány rosszul kezeli a koronavírus-járványt és a gazdasági válságot, emiatt nem szabad tovább fenntartani a rendkívüli jogrendet.

A koronavírus-járvány elleni védekezésről szóló, a kabinet rendelkezéseit megerősítő és hatályukban meghosszabbító kormányzati törvényjavaslat vitájával folytatta keddi munkáját az Országgyűlés. A röviden csak felhatalmazási törvényről csak a jövő héten dönt a parlament, ám ahogyan az várható volt, az ellenzéki pártok már most egyértelművé tették, hogy nem támogatják a rendkívüli jogrend meghosszabbítását.

 

A kormány részéről Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára közölte: a javaslat célja, hogy a kormány által elrendelt veszélyhelyzet kihirdetésével egyetértve az azóta meghozott összes intézkedést megerősítse és meghosszabbítsa hatályukat. Hangsúlyozta, hogy járványügyi szakértők szerint indokolt a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések további fenntartása, mivel a második hullám lefelé tartó szakasza megtorpant.

völner pár

A kormánypárt részéről Hende Csaba arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány Magyarországon is felszállóágban van, ez pedig indokolja a terjedést korlátozó gyors intézkedések szükségességét. Csökkenteni kell a koronavírusos megbetegedések számát, és újra kell indítani a gazdaságot - hangsúlyozta, ezért támogatásáról biztosította a rendkívüli jogrendet, valamint a gyors kormányzati lépések lehetőségének megteremtését.

 

Az MSZP-s Harangozó Tamás azt mondta, amit a kormány csinál, nem válságkezelés, hanem a válság elmélyítése, és ehhez felelős politikai erő nem adhat hozzájárulást. Úgy látta ő is, hogy a kormány nem készítette fel az országot a járványra, amely így elszabadult. A miniszterelnök pedig most már nem vállalja a felelősséget a járványügyi védekezésért - tette hozzá.

 

Lukács László György (Jobbik) közölte, frakciója nemmel fog szavazni a törvényjavaslatra, amely egy politikai nyilatkozat, egy pamflet. Azt kérik az Országgyűléstől, ismerje el a kormány a járvány megakadályozására tett lépéseit - tette hozzá. Hangsúlyozta, a kormány lépéseit sem politikailag, sem máshogy nem lehet elismerni. Elmondta, a halálozások száma azt mutatja, hogy a nyáron, amikor rendezett volt a vírushelyzet és idő volt a felkészülésre, a kormány elmulasztotta ezt. Hozzátette: tisztázni kell azt, miért volt az elmúlt időszak "a leghalálosabbak" között az ország történetében.

 

A DK képviseletében Arató Gergely közölte, a pártja nem támogatja a törvényjavaslatot, mert értékelésük szerint káros, hibás és hatástalan intézkedésekhez kér utólag támogatást a kormány, másrészt mert úgy vélik, hogy a kormányoldal elvesztette a valósággal a kapcsolatát, az elmúlt hónapok pedig azt bizonyítják, hogy alkalmatlan a kabinet arra, hogy járványügyi helyzetet és a gazdasági válságot kezelje.

 

Keresztes László Lóránt (LMP) megköszönte a járványügyi védekezésben résztvevők munkáját, ugyanakkor "vérlázítónak" és "hazugnak" nevezte a kormánypárti vezérszónokok felszólalását, amelyek szerinte súlyos mértékben rombolják a Ház méltóságát. Élesen bírálta a kormánypárti szónokokat ezért is, mert szerinte egyetlen önkritikus megszólalás nem hangzott el, egyetlen esetben sem ismerték el, hogy egy kormányzati lépés hibás volt, és megbánást sem tanúsítottak.

keresztes lóránt

Miután a kormányoldalnak kétharmados parlamenti többsége van, így az a kérdés, hogy az ellenzéki képviselő-csoportok, illetve a független képviselők mit támogatnak, legfeljebb a politikai narratívák szintjén érdekes - közölte az ugytudjuk.hu érdeklődésére Kovács János politológus.

Az elemző szerint nincs könnyű helyzetben a kormányoldal, mert a válságkezelés szinte teljes felelőssége az övé, és nincs könnyű helyzetben az ellenzék, mert egyszerre kell kiszolgálnia a kormányellenes szavazói tömb elvárásait ("ellenállás") és egyúttal azt a benyomást erősítenie a választók összessége irányában, hogy partner a járványhelyzet kezelésében ("kooperáció"), vagyis nem igaz, hogy "a vírusnak drukkol".

via ugytudjuk.hu

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló