Megérkezett az idei első hó
A koronavírus elleni oltási program kidolgozásában és lebonyolításában ajánl és javasol együttműködést az önkormányzatok és a kormány között a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) és a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) – az erről szóló, Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett levelet a Főpolgármesteri Hivatal juttatta el csütörtökön az MTI-hez.
Itt és most semmi nem lehet fontosabb annál, mint hogy a lehető leggyorsabban, a lehető legtöbb honfitársunk hozzájusson a koronavírus elleni ellenőrzött és hatékony oltáshoz. A magyar polgárok egészségének és biztonságának minden mást megelőző garantálása mellett a hatásos vakcina és a hatékony oltási program segítheti a magyar gazdaság válságból való kilábalását, szolgálja több százezer, egzisztenciáját féltő magyar munkavállaló és a kilátásaikban bizonytalan magyar vállalkozások érdekét
– áll a Gémesi György gödöllői polgármester, a MÖSZ elnöke, Kiss László (Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-LMP) óbudai polgármester, a BÖSZ társelnöke és Karácsony Gergely főpolgármester, a MÖSZ társelnöke, a BÖSZ elnöke jegyezte dokumentumban.
A kormányfőnek csütörtök reggel küldött levélben kiemelték: a lehető leghatékonyabb oltási program csakis az önkormányzatok bevonásával valósítható meg. Ezért az önkormányzatok és a kormány között fennálló viták és nézetkülönbségek ellenére együttműködést ajánlanak és javasolnak a koronavírus-oltással kapcsolatos közbizalom növelése érdekében, valamint az oltási program kidolgozásában és lebonyolításában.
Kifejtették, fontos, hogy a koronavírus-oltással kapcsolatos közbizalom erősítéséért minden döntéshozó a maga területén kellő erőfeszítéseket tegyen. A közbizalom növelésének elsődleges módja a politikai propagandától mentes köztájékoztatás és a hiteles információszolgáltatás. "Úgy látjuk, e téren a kormány vezetőinek és a kormány szerveinek gyakorlata elégtelen" – írták a szövetségek vezetői, akik szerint nagymértékben hozzájárulhat a közbizalom erősítéséhez az önkormányzatok bevonása a vakcinával kapcsolatos, tudományosan megalapozott tények széleskörű megismertetésébe, valamint az oltási programmal kapcsolatos, "politikai lózungoktól mentes" köztájékoztatásba.
A szövetségek az oltási program pontosabb kidolgozásában elengedhetetlennek tartják az együttműködést az önkormányzatok és a kormány között, mondván, a kormány által meghatározottak kivételével minden kockázati csoport oltása összefügg önkormányzati hatáskörökkel és intézményfenntartói felelősséggel.
Az oltási program lebonyolításával kapcsolatban úgy fogalmaznak: tisztában vannak vele, hogy az országos oltási program lebonyolítása jelentős logisztikai kihívás a kormány számára.
Sok érv szólna amellett, hogy az oltási program lebonyolítását a kormány az önkormányzatokra bízza. De ha ezt nem kívánja megtenni, az önkormányzatok bevonása, a velük való egyeztetés a végrehajtás sikerének talán legfontosabb feltétele.
– fogalmaztak a szövetségek vezetői.
Levelüket azzal zárták, hogy úgy véik "a koronavírus-járvány legyűrése, az egészségügyi és gazdasági válságból való kilábalás fontos feltétele, hogy az önkormányzatok és a kormány közötti vitáktól függetlenül a kormány mutasson hajlandóságot a partnerségre, és kezdeményezzen egyeztetést az oltási programról is az önkormányzati szövetségekkel".