Megérkezett az idei első hó
Hétfő este Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte a két kelet-ukrajnai szakadár köztársaságot, majd bejelentette, hogy Oroszország általa békefenntartóknak nevezett katonákat küld a területre. Orosz katonák már hétfő este be is léptek a területre, a Reuters tudósítója orosz tankokat látott Donyeckben, az angol nyelvű orosz állami hírcsatorna, az RT egy videót is közzétett, amin lángoló harci járművek láthatók, ezeket állítólag a Donbászba belépő orosz katonák lőtték ki, a videó pedig az RT állítása szerint az FSZB-től, az orosz belföldi titkosszolgálattól származik.
Miközben tehát orosz katonák léptek a nemzetközi jog szerint Ukrajnához tartozó területekre,
a Nyugat egyelőre nem alakított ki egységes álláspontot arról, hogy minderre hogyan reagáljon, és egyelőre arról sem, hogy Oroszország lépését minek nevezze.
A Politico a Biden-adminisztráció egy magas rangú tisztviselőjét idézi, aki azt mondta,
az orosz csapatok bevonulása Donbászba önmagában nem jelent új lépést, hiszen Oroszországnak az elmúlt nyolc évben volt ott hadereje,
ezért ő kerülte az invázió kifejezést.
Biden elnök még hétfő este egy rendeletben szabott ki szankciókat a két szakadár köztársaságra, de ezeknek egyébként is alig volt kapcsolatuk az USA-val, valszínűleg nem különösebben fog nekik fájni, ha amerikai cégek nem vihetnek hozzájuk beruházásokat.
A republikánusok ennél komolyabb szankciókat követelnek, szerintük azzal, hogy az oroszok békefenntartóknak nevezett katonái beléptek Ukrajna területére,
elkezdődött az invázió, és a szankciók teljes listáját életbe kell léptetni,
amik többek között „egyszer és midnenkorra véget vetnek” az Északi Áramlat 2 földgázvezetéknek is.
Nem nevezné pusztán inváziónak az orosz lépést Josep Borrell, az EU külügyi képviselőjére sem.
Nem mondanám, hogy egy teljes értékű invázió, de az orosz csapatok Ukrajna földjén vannak
– idézi Borrellt a Politico. A lap azt is írja, Borrell kedd délutára rendkívüli tanácskozásra hívta az EU külügyminisztereit Párizsba, hogy az unió közös válaszáról hozzanak döntést. Ezek szankciók lesznek, a mértékükről a tanácskozáson döntenek majd,
Borrell biztos benne, hogy egyhangú döntés születik majd.
Az uniós közös fellépést rendre gáncsoló magyar kormány egyelőre olyan jelzéseket küld, hogy ezúttal nem lesznek kerékkötők (igaz, csak a nem kötelező érvényű nyilatkozatokat vétózzák meg, az összes Oroszország, illetve Belarusz elleni szakciót megszavazták eddig): Orbán Viktor Facebook-oldalán még hétfőn este megjelent egy poszt, miszerint egyeztetett az Európai Tanács elnökével a kelet-ukrajnai helyzetről.
Világossá tettem, hogy Magyarország részese a közös uniós álláspontnak
– fogalmaz a rövid közleményben a miniszterelnök, hozzátéve, hogy az egyeztetések folyamatosak.
Szijjártó Péter külügyminiszter is arról posztolt kedd reggel, hogy „a tegnap esti fejlemények nyomán most felgyorsult Brüsszelben a szankciós intézkedések előkészítése és folyamatos az egyeztetés a lehetséges lépésekről.
Magyarország ebben a kérdésben soha sem törte meg az uniós egységet.
Mindezzel párhuzamosan a diplomáciai megoldásba vetett utolsó utáni reményünket sem szabad feladnunk”.
A miniszter nem pontosította, mi lenne az „ez a kérdés”, amiben Magyarország „soha sem törte meg az uniós egységet”, mindenesetre ezt eddig Ukrajnával kapcsolatban is rendszeresen megtette.
Ezt a cikket az Azonnali szállította.