Megérkezett az idei első hó
Egyre durvábban viselkednek az oroszok a megszállt ukrán vidékeken – a legutóbbi napok tapasztalatait a 444 foglalta össze.
A legtöbb információ a háború előtt 300 ezer lakossal rendelkező Herszonból érkezett, mert ez volt az első igazi nagyváros, amit az orosz hadsereg elfoglalt. A cikk szerint Herszont és a környező településeket nagyon kevés ukrán katona védte, ezért viszonylag gyorsan orosz megszállás alá kerültek. Az oroszok által elfoglalt területek lakóinak túlnyomó része orosz anyanyelvű, ám ennek ellenére sem működnek együtt a megszállókkal, a többség ellenségnek tekinti őket.
Az első napokban az oroszok hagyták működni az ukrán közigazgatást, és az eredeti vezetőkön keresztül juttatták el a lakossághoz az új szabályokat. Ezután „együttműködési megállapodásokat” próbáltak aláíratni velük. Azokat, akik erre nem voltak hajlandók, lemondatták, aki pedig lemondani sem volt hajlandó, azt ismeretlen helyre hurcolták.
A városvezetők többsége ennek ellenére ellenállt az orosz beszervezési kísérleteknek. Úgy tudni, volt olyan polgármester, aki az oroszok által megszállt városházától távol új, párhuzamos irodát nyitott, és vitte magával a település pecsétjeit, hogy csak ő adhasson ki jogszerű rendeleteket.
Az oroszok azonban nem sokáig tolerálták az ellenállást, és sorra rabolták el az együttműködést megtagadó városvezetőket, illetve azokat az újságírókat, akik beszámoltak a megszállás óta történt eseményekről.
Herszonban hétfőn már a megszállás ellen tüntető tömegbe is belelőttek. A 120 ezres Bergyanszk korábban tengerparti üdülőváros volt, ott vasárnap oszlattak először erőszakkal az oroszok. Az erről készült felvételeken látszik, hogy az orosz katonák földre került civileket rugdosnak, illetve rájuk taposnak. Volt olyan település, ahol azt mondták, hogy lekapcsolják az áramot és a vizet, ha tovább tüntetnek az emberek.
A megszállt városokban továbbra is kevés az élelmiszer, sok helyen nincs gyógyszer, tápszer és pelenka sem. A megszállók ételt sok esetben csak annak adnak, aki kamerába mondja, hogy mennyire hálás az orosz katonáknak, vagy szerepet vállal az új közigazgatásban.
Az emberrablások legbrutálisabb formájáról a lassan teljesen elpusztuló Mariupolból érkeztek hírek. A város orosz kézre került kerületéből százakat hurcoltak át Oroszországba, főleg nőket és gyerekeket.
Nagyon sok beszámoló érkezett a lakosság kirablásáról. Telefonokat, háztartási eszközöket sok helyen vettek már el az emberektől az orosz katonák. Több helyen pedig arról számoltak be, hogy autókat is rabolnak, főleg ahol közel van az orosz határ, és gyorsan át tudják vinni a kocsikat Oroszországba.
Herszon környékén a gazdák arról számoltak be, hogy a mezőgazdasági gépeikből a gázolajat lopták ki az oroszok, illetve volt, akit beszolgáltatásra is köteleztek.
Szumi városában, Ukrajna északi részén házról házra jártak az orosz katonák az elfoglalt kerületekben, elvihető értékeket keresve.
Rendszeresek az utcai motozások, vetkőztetések és a telefonok ellenőrzése is – utóbbiakból az orosz pusztításról szóló képeket, beszámolókat törölnek ki, illetve szervezkedésre utaló nyomokat keresnek.
A 444 a cikkében arról is ír, hogy a megszállt területről az ukrán hadsereg által ellenőrzött vidék felé tartó civileket is lőttek már le.