Megérkezett az idei első hó
Már az előrejelzések is 10-15 százalékos éves áremelkedéssel számoltak az építőanyag-piacon 2022-re, azonban már most, március közepén 15-25 százaléknál járunk – írja a HVG.
A Világgazdaságnak nyilatkozva Wiesinger Raimund, a Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület elnöke elmondta, hogy eleve az átlagot meghaladó mértékű drágulással számoltak, ám ezt tovább gerjesztette a háború.
Jelenleg lehetetlenség megjósolni, hogy mikor ér véget a hihetetlen drágulás.
A cikk szerint az építkezések anyagköltségének bizonyos kategóriái esetén az áremelkedés 30 százalékot is jelent. Ez viszont egyelőre nem befolyásolja a keresletet, hiszen a folyamatban lévő, vagy eltervezett építkezéshez mindenki igyekszik a mostani árakon bevásárolni, elébe vágva a további drágulásnak.
A lakossági felújítási piacot ugyan segítik az idén még élő állami támogatások, ám ezeket gyakorlatilag felemésztik az építőanyaggal kapcsolatos áremelkedések.
A szakemebr szerint 2020 óta megduplázódtak (van ahol megháromszorozódtak) a munkadíjak, és öt éve menetrendszerűen 13-14 százalékkal növekednek a rezsióradíjak, évente.
Sőt, az elszálló gáz és villamosenergia-árak csak tovább növelik az építőanyag-piacon tapasztalható drágulási folyamatot. Például a komoly energiaigényű csempegyártás esetében már van olyan gyártó, aki 45-50 százalékos áremelést jelentett be. További gondot jelent, hogy a nemzetközi helyzet a szállítási határidőket is kitolja, ami leginkább a hőszigetelőket és a gipszkarton termékeket érinti. Az ő esetükben az eddig megszokott 1-2 hét helyett akár hónapokba is telhet a leszállításuk.
A helyzeten természetesen nem segít a gyengülő forint és a hitelkamatok emelése sem, hiszen ezeknek ugyanúgy költségnövelő hatásuk van, ami azt jelenti, hogy a lakásfelújítási munkálatok végső ára nem fog beleférni a korábban meghatározott költségkeretbe, írják.