Megérkezett az idei első hó
A magyarok több mint háromnegyede – 78 százaléka – úgy véli, hogy itthon kellene megtermelnünk az energiaszükségletünket, és nem szabadna más országoktól függenünk
– derül ki a Greenpeace megbízásából készült friss közvéleménykutatásból.
Konkrétan az orosz gáztól való függés csökkentését a megkérdezettek 69 százaléka tartja szükségesnek, és csak 22 százaléknyian nem értek ezzel egyet.
A kutatás arra is rákérdezett, hogy mennyire kellene az egyes energiaforrásokra alapznia Magyarországnak a jövőben. A válaszadók 80 százaléka tartotta fontosnak a megújuló energiaforrásokat. A földgáznak 41, az atomenergiának 36 százalék szánna szerepet a magyar energiamixben; az olajnak 20, a szénnek mindössze 12 százalék.
A válaszadók 70 százaléka szerint a kormánynak is a megújuló energiaforrásokat kellene támogatnia az energetikai fejlesztések során, 58 százalékuk szerint aktívan támogatnia kellene az energiahatékonysági és -takarékossági beruházásokat is.
Perger András, a Greenpeace klíma- és energiaügyi kampányosa szerint
ideje lenne, hogy a kormány is észrevegye, amit már szerint a magyarok már megértettek:
hogy nem az orosz vagy máshonnan származó fosszilis energiaforrások at kell „hajhászni”, hanem azokat a rendelkezésre álló technológiákat kell igénybe venni, amelyekkel gyorsan és olcsón csökkenthetjük az energiaigényünket, az energiaellátásunkat pedig a békés, tiszta, itthon is elérhető, megújuló forrásokra alapozhatjuk.
A nemre, életkorra, településtípusra és iskolai végzettségre reprezentatív felmérést a Greenpeace Magyarország megbízásából a Policy Solutions elemző intézet készítette a ZRI Závecz Research közvélemény-kutatóval közösen. Az adatfelvétel 2022. március 21. és 27. között, 1000 fő bevonásával történt.
(Ezt a cikket az Azonnali szállította.)
Képek forrása: Freenpeace; Indexfotó: Koszticsák Szilárd / MTI