Meghátrált a fideszes városvezetés Hevesen: népszavazás dönt a vegyiüzemről!
A kőszegi Hámori Luca egyhangú pontozással nyerte meg tegnap az Olimpia legjobb 16 között vívott ökölvívó mérkőzését, és ezzel a legjobb 8 közé került, ahol az algír Imane Khelifet kell majd megmérkőznie.
Khelif a párizsi olimpia negatív sztárja lett, amikor kiderült róla, hogy tavaly a nemzetközi sportági szövetség kizárta a világbajnokságról, mert túl magas volt a tesztoszteron-szintje, ám mivel az olimpiai ökölvívást nem a nemzetközi szövetség, hanem az NOB szervezi, így a tiltás erre a versenyre nem vonatkozik.
Amikor kiderült, hogy az ötkarikás játékokon van egy olyan ökölvívó a nők mezőnyében, aki genetikailag inkább férfi, mint nő, elszabadult a komment cunami. Sokan a francia szervezőket vették elő, mondván: ez az olimpia annyira az elfogadásról szól, hogy már azok a melegek sem képeznek kivételt, akik nőnek gondolják magukat, pedig férfiak. Így aztán nyugodtan verhetnek kislányokat, az olimpiai eszmébe ez is belefér.
Fotó: Imane Khelif Facebook
Csakhogy nem erről van szó.
Khelif egy nemi kromoszóma rendellenességgel járó nemi fejlődési zavarokat okozó betegségben, egy úgynevezett DSD nemi kromoszóma rendellenességgel küzd.
Tehát szó sincsen LMBTQ propagandáról. Ebben az esetben az történik, hogy az érintett lányoknál elmaradhat a serdülőkori nemi érés, aminek a beindításához ezekben az esetekben hormonterápiára van szükség.
Khelif azonban algír, Algériában pedig mindenféle hormonális kezelés tilos. A sportoló egyébként már csak azért sem lehet transznemű, mert országában ezt az identitást felvenni is tiltott. Az útlevele szerint is nő, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is többek között ezt hozta fel érvként akkor, amikor a nyári játékokon való indulását megkérdőjelezték.
A jelenség, hogy DSD nemi kromoszóma rendellenességgel küzdő sportolók indulnak az Olimpián már a nemzetközi sajtó figyelmét is felkeltette. A Reuters néhány nappal ezelőtt közölt cikket a témában.
Khelif mellett ugyanis egy másik ökölvívó, Lin Yu-ting is DSD-s, őt a tavalyi világbajnokságon szintén kizárta a nemzetközi szövetség. A NOB alapelvei között azonban hangsúlyos a nemi identitáson és nemi eltéréseken alapuló méltányosság, a befogadás és diszkrimináció-mentesség.
Tehát az Olimpia inkább amellett áll ki, hogy amennyiben egy sportoló önhibáján kívül szenved el másságot, attól még ne sérüljön a versenyzéshez való joga. Ezt legutóbbi nyilatkozatukban is megerősítették:
A NOB szomorú a két sportolót érő támadások miatt" - írta a bizottság, mely azt is kiemelte, hogy Helifék a tavalyi vb előtt évekig szerepeltek női boksztornákon. - "Mindenkinek joga van ahhoz, hogy mindenféle diszkriminációtól mentesen sportolhasson.
A kérdés persze adott, és ezen érdemes is vitázni, hogy mikor csorbul jobban az olimpiai eszme. Ha egy sportolót betegségből fakadó mássága miatt nem engednek versenyezni, vagy ha a betegségből fakadó - ez esetben - előnye miatt megvédik a verseny kiegyensúlyozottságát.
Vagyis ez esetben inkább Khelif-nek van joga indulni a nők között, vagy a női mezőnynek van joga versenyezni Khelif nélkül?
Minden esetre egyelőre úgy néz ki, hogy a jelenség éppen a leginkább érintett Hámori Lucát hagyja a leginkább hidegen. Következő ellenfeléről egy nyilatkozatban annyit mondott:
"Ha valaki a Földön megengedte neki, hogy itt lehessen, valahogyan be lett bizonyítva, hogy lány. Nem tudom erre a kérdésre a választ, ez most nem igazán érdekel, így még nagyobb lesz a magabiztosságom, ha sikerül legyőznöm."
Hámori szombat délután mérkőzik meg Khelif-vel.
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség hivatalos levelet ír
„Nagyon szomorú vagyok, amiért áll a bál, és egy olyan témáról kell beszélnünk, ami nem a sporttal összeegyeztethető – nyilatkozott az MTI-nek Berkó Lajos, a magyar szövetség ügyvivő testületének tagja. – Ez vállalhatatlan és felháborító! A Magyar Ökölvívó Szakszövetség minden lehetőséget megragad arra, hogy ezt szóvá is tegye, és már készítik a kollégák a hivatalos levelet a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felé. Ebben hangot adunk ennek a felháborodásnak, és kérjük, hogy a NOB vizsgálja felül a döntését, amivel egy olyan versenyzőt engedtek a NOB versenyrendszerébe, akit korábban világbajnokságon kitiltottak, mert XY kromoszómát találtak nála a vizsgálatok során.”