Megérkezett az idei első hó
Az alacsony pedagógusbérek miatti anyagi bizonytalanság és a központosított iskolarendszer is gátja annak, hogy a tanárok nyíltan hangot adjanak elégedetlenségüknek vagy radikálisabb eszközökkel - például szervezett munkabeszüntetéssel - álljanak ki saját magukért – vélekednek a Népszavának nyilatkozó pedagógus szakszervezetek képviselői.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint az biztos, hogy az utóbbi hónapokban több kutatás is napvilágot látott, amelyekből kiderült: a tanárok nagy része nincs megelégedve a körülményeivel.
Vannak, akiknek már a mindennapi élet is nehézség.
Az egyik ilyen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen készült és júliusban publikált kutatás egyebek mellett rávilágított: háromból két pedagógus szerint a megnövekedett munkaterhek és az ebből fakadó időhiány akadályozza a szakmai fejlődésüket, 17,2 százalékuk pedig a pályaelhagyáson is gondolkodik.
A PSZ évek óta követeli a pedagógusbérek rendezését, nemrég pedig egy petíciót is indítottak a tanárok kizsákmányolása ellen, ezt eddig több mint négyezren írták alá. Ugyanakkor Totyik Tamás szerint kollégái körében az elégedetlenség érzésénél még nagyobb a félelem érzése, amit az is mutat, hogy
a legtöbben a petíciót is csak monogrammal merik aláírni.
A PSZ alelnöke elkeserítőnek tartja ezt a helyzetet. Elmondta azt is, a szakszervezet eddig egyetlen olyan pedagógust sem talált, aki vállalná a jogi eljárást a 100 százalékos táppénz ügyében, amit Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter még tavaly nyáron ígért meg minden, a koronavírus miatt karanténba kényszerült pedagógusnak, de csak töredékük kapta meg.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szintén úgy látja, hogy sok pedagógus fél véleményt nyilvánítani, főleg a kisebb településeken élők, ahol a mobilitás (például munkahelyváltás) lehetősége is alacsony. Úgy véli, a tankerületi rendszer is szájkosarat rakott sok pedagógusra; vannak, akik attól tartanak, ha nyíltan kritizálják a rendszert és emiatt hátrány éri őket, a tankerületben elintézik, hogy sehol máshol ne kaphassanak munkát.