Megérkezett az idei első hó
1,1 milliárd forintot hirdetett el április 3-ig a fideszes megmondóembereket gyűjtő és képző Megafon, amit tulajdonképpen a Fidesz rettentően drága, de a jelek szerint hatásos csodafegyverének is tekinthetünk: mivel hivatalosan nem a kormánypárthoz kötődnek a kormánypárt üzenetével valami véletlen folytán minden egyes mondatban megegyező véleményt harsogó influenszerek, ezért bármiféle szabályozás nélkül hirdethetnek el felfoghatatlan mennyiségű pénzt.
A választás előtti hetekben már annyira a Fidesz arcának számított például a politikai elemzőnek álcázott Deák Dániel, vagy a száguldó riportereset játszó Bohár Dániel, hogy az ellenzéki vezetők sokszor velük vitáztak, miután tényleges hatalommal bíró kormánypárti politikusok következetesen távol maradtak attól, hogy akár csak röviden szóba álljanak ellenzékiekkel. Márki-Zay Péter a hírek szerint tényleg képes lett volna kihívni vitára az egyszerre megafonos és Pesti TV-s Bohárt,
ami riasztóan sokat elmond arról, micsoda outsourcing ment a Fideszben, ha kulimunkáról volt szó.
Viszont minden jel arra mutat, hogy a „jobboldali üzletemberek”, akik öntötték a hivatalos kommunikáció szerint a pénzt a Megafonba hónapokon keresztül (mióta a Telexszel pereskedtek, legalább már magabiztosan leírható, hogy előfordulhat, hogy közpénz is került a projektbe) valahogy épp a választás utánig gondolták úgy, támogatni akarják hirdetésekkel is azt, hogy az egyébként a Hír TV-nél dolgozó Déri Stefi rövid videókon hangoztassa, milyen hülye mindenki, aki nem a Fideszben politizál.
A Megafon legismertebb arcainak hirdetési történeteit átböngészve ugyanis kiderül, hogy épp április 3. volt az utolsó nap, amikor valaki pénzzel támogatta a posztjaikat. Azóta tényleg egy fillért sem költött senki Kötter Tamásra, Deák Dánielre és Déri Stefire sem.
Illetve van egy kivétel: Bohár Dániel egyes teljesítményeit a Pesti TV még fizette, de mióta megszűnt a csatorna, ő sem elég érdekes egyetlen polgári konzervatív üzletembernek sem.
Külön eset Rákay Philip, ő tulajdonképpen egyszerre megafonos, és az egyetlen ember, aki bevallotta, hogy pénzt rakott a Megafonba. Rákay ezek szerint magán is spórol: Facebookon ő sem hirtetett április 3. óta, de a párt érdekében végzett munkát is visszafogta, hiszen azóta magyarázó videót sem töltött fel sehova a világ dolgairól. A szebb napjain az Izé névre hallgató Z+ tévés kibeszélőt vezetett Rákay munkakedve egyébként úgy általában hullámzó:
neki például Youtube-csatornája is van, a Patriótát bevallottan az elmúlt évek legsikeresebb médiavállalkozásának számító Partizán ellenpontjaként hozta össze, oda fél éve került fel utoljára bármiféle tartalom.
Összesen hat adás készült egyébként.
A Megafon véleményvezéreinek aggódni biztosan nem kell: a többieknek viszonylag stabilnak tűnő munkájuk van a kormánypárti sajtóorgánumok valamelyikénél. Látványosan egyelőre tehát egyedül a Facebooknak fognak hiányozni azok a pénzek, amikben akár közpénz is lehet.
Persze ezek a jobboldali üzletemberek jól bánnak a pénzzel, ezt mutatja a Megafon üzleti eredménye is: a milliárdos Facebook-hirdetések mellett is kijött 2021-ben 557 millió forintnyi nyereség.
A Megafon hirdetéseinek eltűnése egyáltalán nem azt jelenti, hogy a megafonosok ne lennének aktívak: Trombitás Kristófot például le is tiltotta a Facebook, azóta valamivel kevesebb, mint 4000 követőt tudott szerezni, de a többiek is rendszeresen posztolnak, viszont jóval kevesebb a jól láthatóan a központban összevágott videó, és több a szöveges tartalom.
A társaság tehát minden jel szerint kész arra, hogy kampány előtt újra milliókat költsenek a posztjaikra.
Hogy ők maguk hogy élik meg a hirtelen jött közönségveszést, arról próbáltunk érdeklődni például Deák Dáninelnél és Kötter Tamásnál is, utóbbi készségesen válaszolt többek közt arra a kérdésre, mi történt a hirdetésekkel: mint elmondta, április 3-án hatalmasat győzelmet értek el a nemzeti erők.
Egy focihasonlattal élve, az egész baloldal lecsúszott a politikai megyei osztályba. Az, a rossz magyarsággal kifejezve, a baloldal jelen nem lévősége miatt, alacsony intenzitásúvá váló háború, amit tetéz a nyári belpolitikai uborkaszezon, kevesebb időt, energiát, erőforrást igényel, mint a választások felfokozott légköre. Most az építkezés ideje van”
– válaszolta az Azonnalinak Kötter, aki mint elmondta, influenszerkedés helyett most főleg új regényének promotálásával, anyaggyűjtéssel, pihenéssel és a nyár titkainak fürkészésével tölti idejét.
Arra a kérdésre, hogy nem aggódik-e, amiért mostanában több kormányközeli sajatóorgánum is bezárt vagy létszámleépített, stabil nem a válasz:
Rossz hírem van ellenfeleinknek, a Megafon igazi sikertörténet és ezért természetesen marad, küzd és reményeim szerint újra győz, mert nekünk Magyaroroszág az első”
– mondta, hozzátéve, hogy a jobboldalon nincs gond, hiszen jól működnek a szellemi műhelyeik, konferenciákat szerveznek, összességében pedig szellemi pezsgést lát.
(Ezt a cikket az Azonnali szállította)
Képek: Azonnali / Facebook