Megérkezett az idei első hó
Objektíven számoltak be az országos televíziócsatornák az orosz-ukrán háborúról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szerint – írja a 444.hu.
A portál cikke szerint az NMHH Médiatanácsa legutóbbi ülésén elfogadott egy kutatást, amely szerint az M1, az ATV, a Hír TV, a TV2 és az RTL Klub műsoraiban is "objektíven, szakértőket megszólaltatva, több álláspontot szemléltetve, a helyzet komplexitását feldolgozva tudósítottak a szomszédunkban zajló háborúról".
A testület március első hetében vizsgálta a tévécsatornák műsorait, szerintük ebben az időszakban "orosz (vagy akár ukrán) háborús propaganda a mintába került műsorszámokban nem jelent meg".
Mivel azonban a háború első napjaiban készült műsorokat nem tanulmányozták, ezért – mint arra a Telex cikke rámutat – azt nem vizsgálták, hogy február 24-én, tehát a fegyveres konfliktus kirobbanásának napján az M1 még az orosz propagandában bevett fordulattal "katonai műveletként" hivatkozott Ukrajna megtámadására. Az egyik műsorban Bende Balázs, a közmédia külpolitikai vezetője a putyini narratívát adta elő a különleges katonai műveletekről és a szakadár területeken zajló népirtásról.
Az invázió második napján pedig a kormánymédia egyik kedvenc biztonságpolitikai szakértője, az UFO-hívő Georg Spöttle arról beszélt, milyen higgadtan, szinte szakszerűen vonultak be az orosz katonák, és veszélyes, egyenesen hitleri megoldásnak nevezte, hogy Zelenszkij fegyverkezésre szólította fel állampolgárait.
A 444 cikke szerint
a Médiatanácshoz február 24-től összesen kilenc panaszbeadvány érkezett, a háború bemutatásával kapcsolatban, ezeket a hatóság érdemi vizsgálat nélkül elutasította, mert "nem tekinthetők kiegyensúlyozottsági kérelmeknek".
"A beadványok általában sérelmezték a tudósításokat, azonban a kiegyensúlyozottsági kérelemben pontosan meg kell jelölni a kifogásolt műsorszámot, valamint az elhangzott tájékoztatástól érdemben eltérő, releváns álláspontot is. A beadványokban a bejelentők nem utaltak arra sem, hogy kifogásukkal előzetesen a médiaszolgáltatóhoz fordultak, pedig a hatályos szabályozás értelmében először feléjük kell jelezni a kifogásokat" – idézi a portál a hatóság közleményét.