Megérkezett az idei első hó
A Fővárosi Ítélőtábla ma délelőtt jogerős ítéletében elmarasztalta Fekete-Győr Andrást a hat éve húzódó füstgyertyás büntetőügyben.
Fekete-Győr András így kommentálta az ítéletet:
Ez az ügy a napnál is világosabban mutatta meg, hogy hogyan is működnek az Orbán-rezsimben a politikailag motivált, koncepciós büntetőeljárások, azokat hogyan húzza a hatalom éveken keresztül, jelen esetben több, mint 6 éven át. Eközben újra és újra világossá válik, hogy a legfőbb céljuk az, hogy folyamatosan muníciót biztosítsanak a propagandának, és megfélemlítsék, lejárassák a politikai ellenfeleiket.
Ami biztos: a mai nappal ez az ügy itthon lezárul. A rendszerváltozás óta eltelt időszak első politikai elítéltjévé váltam, amiért a hatalomnak nem tetsző módon tiltakoztam az embereket megnyomorító rabszolgatörvény ellen. Bár senkinek nem okoztam sem sérülést, sem anyagi kárt, ma mégis jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt a rezsim.
Ez az ítélet nem a személyemről szól. Hanem arról, hogy Magyarországon a hatalom bíróság elé citálhat, elítéltethet-e bárkit, aki szembemegy az érdekeivel. Úgy tűnik, a szomorú válasz a mai napon megszületett erre a kérdésre. AhogyPolt Péter ügyészsége épp a napokban próbálja megfosztani mentelmi jogától Magyar Pétert, ahogy Donáth Annát és Szél Bernadettet alig egy hónappal ezelőtt idézték be az ügyészségre koholt vádak alapján.
Az ítélet egyben azt is jelenti, hogy az OGYtv. 88. szakasz a) pontja alapján Fekete-Győr Andrást megfosztják a parlamenti mandátumától, amit 2022-ben a Momentum listavezetőjeként a szavazópolgárok bizalmából kapott meg.
Ez egy teljesen új helyzet, a rendszerváltás óta nem volt még arra példa, hogy egy hivatalban lévő országgyűlési képviselőt megfosztanak a képviselői mandátumától, amiért tüntetett a hatalommal szemben.
A jogszabályok alapján van arra lehetőség, hogy a megfosztási eljárást követően a Momentum újra Fekete-Győr Andrást delegálja vissza a parlamentbe. Az erről szóló döntést a Momentum elnöksége az elmúlt hónapokban egyhangúlag meghozta.
Fekete-Győr András a kialakult helyzetről a következőket mondta: nem fogja megadni azt az örömöt Kövér Lászlónak, hogy hónapokig akadályozza az eskütételt, ahogy Hadházy Ákossal tette. Ezért úgy döntött a Momentum elnökségével együtt, hogy átadja képviselői mandátumát Cseh Katalinnak, minden idők legnagyobb hatású magyar EP-képviselőjének, míg Fekete-Győr a Momentum pártalapítványának, az Indítsuk be Magyarországot alapítványnak az élén folytatja.
Saját szerepéről Fekete-Győr elmondta:
Június 9-én soha nem látott esély adódott a változásra. Magyarok milliói adták le szavazatukat annak reményében, hogy legkésőbb 2026-ban eljön a változás napja. A változást akaró választók azt várják tőlünk, hogy tegyük félre pártos érdekeinket, és tegyünk meg mindent az Orbán-rendszer leváltásáért.
A választásig hátralévő másfél évben ezért két cél fogja vezérelni a munkámat: az első, hogy legkésőbb 2026-ban rendszerváltás legyen. Ennek érdekében küzdeni fogunk a tisztességes választási feltételekért. A másik, legalább ilyen fontos feladat, hogy ne kövessük el újra a múlt hibáit, és tanuljunk az 1989-es rendszerváltás tapasztalataiból. Akkor valódi megújulás helyett sokkal inkább szerepcserék történtek, és ennek köszönhető, hogy ma már nem egy demokratikus Magyarországon élünk.
Az új rendszerváltásnak új közmédiát, új vagyoni viszonyokat és új politikai kultúrát kell hoznia. Nem érhetjük be egy újabb "módszerváltással" – meg kell akadályoznunk, hogy a hatalmi elit újra átmentse magát. Valódi rendszerváltásra és valódi elszámoltatásra van szükség. Az igazi rendszerváltó küzdelem csak most veszi kezdetét!
indexkép: MTI, Kovács Attila