Megérkezett az idei első hó
Holnap sem ússzuk meg ónos eső nélkül, emiatt szerdára Budapest, valamint Pest, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok megyére adott ki az OMSZ narancssárga figyelmeztetést, további 5 megyére pedig elsőfokú figyelmeztetést léptettek életbe – adta hírül az Időkép.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szöveges figyelmeztető előrejelzés szerint azokban a megyékben, amelyekre elsőfokú figyelmeztetést adtak ki, gyenge ónos eső várható, (kevesebb mint egy milliméteres csapadékmennyiség), azonban ahol másodfokú a figyelmeztetés, ott tartós, több órás is lehet az ónos eső, és az 1 millimétert is meghaladhatja a csapadékmennyiség.
Frissítés: a nap folyamán Komárom-Esztergom és Nógrád megyék esetében is másodfokúra emelték a szerdai figyelmeztetést, illetve további területekre adtak ki elsőfokú figyelmeztetéseket. (Érdemes az OMSZ oldalát figyelni az akutális meteorológiai helyzet kapcsán.)
A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kedden kiadott közleményében hangsúlyozza, hogy érdemes komolyan venni a figyelmeztető előrejelzéseket.
Mint írják,
szűkebb hazánk tűzoltói 374 közlekedési balesetnél avatkoztak be idén, december óta 32 közlekedéssel kapcsolatos műszaki mentést hajtottak végre a beavatkozó egységek, pedig nagyobb hó idén még nem is esett Heves megye nagy részén.
A következő napokra vonatkozó időjárás-előrejelzés, a várható ónos eső miatt arra kérik az autósokat, hogy mielőtt a volánhoz ülnének, tájékozódjanak az aktuális meteorológiai helyzetről a met.hu címen és az útviszonyokról az utinform.hu-n, és aki megteheti, ne is induljon útnak azokon a területeken, ahol ónos eső miatt riasztás van érvényben.
A téli időjárási viszonyok között mindig gondolja át, feltétlenül szükséges-e az utazás vagy esetleg átütemezhető-e. Csak akkor üljön a volán mögé, ha az utazás elkerülhetetlen és nem lehet áttenni későbbi, biztonságosabb időpontra
– fogalmaztak.
Amennyiben pedig volánhoz ülünk, a következőkre kell odafigyelni:
– Fontos, hogy az autóba tankoljunk a szokásosnál több üzemanyagot és kizárólag csak megfelelő műszaki állapotú, a téli időjárási körülményekre felkészített gépkocsival induljunk útnak.
– Ajánlatos az ablakmosót fagyálló folyadékkal feltölteni, az akkumulátor kapacitását ellenőrizni, a biztonság kedvéért hóláncot is bepakolni a csomagtartóba, főleg ha síelni megyünk a hegyekbe.
– Minden esetben vigyünk magukkal feltöltött mobiltelefont, némi ételt és meleg italt egy termoszban, meleg ruházatot és takarót, elemlámpát, ugyanis elakadáskor, nagyobb torlódások esetén, ezek jó szolgálatot tehetnek.
– A csúszós utak a gyalogosokra is veszélyt jelenthetnek. A gyalogosok a csúszós járdákon, utakon jellemzően arra koncentrálva, hogy ne essenek el, kevésbé figyelnek a közlekedés más résztvevőire. A járművek fékezéskor a jeges, sónedves utakon könnyen megcsúszhatnak, sokkal nehezebben tudnak megállni. Éppen ezért ilyenkor a járművezetőknek az átlagosnál is fokozottabb óvatossággal kell a gyalogosokra figyelni, bizonyos esetekben áthaladásukat segíteni kell.
Ha a járművünk üzemképtelenné válik vagy ha közlekedési balesetet látunk, annak részesei vagyunk, akkor azonnal tárcsázzuk a 112-es segélyhívót. Segítsünk a bajbajutottakon akár meleg takaróval, meleg itallal és ha tudjuk támogassuk a kiérkező mentők, rendőrök, tűzoltók munkáját azzal, hogy a helyszínre való eljutásukat nem akadályozzuk, a baleset helyszínével kapcsolatos pontos információkat pedig átadjuk.
(Kép forrása: met.hu; indexfotó: Rosta Tibor / MTI)