Megérkezett az idei első hó
Ahogy arról nemrég beszámoltunk, Egri propeller néven álhírfigyelő indult Egerben. Az egyelőre facebookos felületekkel rendelkező kezdeményezés célja, hogy rávilágítsa a médiahasználókat az ál- és propagandahírek jelenlétére, káros hatásaira, illetve segítsen kialakítani olyan módszereket, amelyek segítségével könnyebben el tudjuk dönteni egy információhalmazról, hogy az valós, vagy csak a szándékos megtévesztés miatt tűnik olyan érdekesnek. Az oldal legújabb, három részből álló cikksorozatában az álhírek világába vezet be minket, most az első rész következik.
Álhír, fake news, trollok, bérkommentelők, kamuoldalak – ma már nap, mint nap találkozhat ezekkel a kifejezésekkel, akkor is, ha nem tölt naponta órákat a Facebookon, nem követi az internetes hírportálokat, vagy egyáltalán nem foglalkozik az érdeklődési körén kívül a világ dolgaival.
Hiába utálja ugyanis a politikát magyar és világszinten egyaránt, a politika akkor is az arcába fogja tolni a fenti fogalmakat, ha akarja, ha nem. És az álhírek terjesztőit, a fake news fogalmának szándékos elferdítőit, az értelmes viták megakadályozására törekvő trollokat és bérkommentelőket, a kamuoldalak óriási pénzeket zsebre tevő tulajdonosait egyáltalán nem érdekli, hogy Ön mit akar.
A tét ugyanis nem kisebb, mint a hatalom. Méghozzá az Ön élete felett. A cél a hatalom megszerzése és megtartása, akár az Ön személyes szabadságának elvétele, akár a demokratikus jogállam leépítése, akár a józan ész uralmának megsemmisítése által.
Ráadásul az életünk feletti hatalomért nem valami misztikus, sötétben bújkáló összeesküvők, szabadkőművesek, multicégek, gyíkemberek vagy valamiféle, a világot polipként behálózó háttérszervezet folytat küzdelmet. Nem. Nagyon is közismertek azok az emberek, akik álhírek, bérkommentelők és kamuoldalak segítségével akarják Önt átverni, megvezetni, a gondolkodását átprogramozni. A nyílt színen, a szemeink előtt élik világukat azok az emberek, akik, ha kell, egész embercsoportok gyűlöletére nevelnek át minket.
Ők politikusok, illetve az ő hatalmi érdekeiket kiszolgáló szakértők. Persze közben nem minden politikus hazudik, nem minden politikus akar örökké hatalmon maradni, és nem minden politikus hajlandó bármire a hatalomért. Ám az álhírgyártásnak éppen az az egyik lényege, hogy egyetlen politikusnak se higgyen igazán, ne bízzon senkiben, ne agyaljon az igazság természetén, mert úgy is mindenki hazudik. Hiszen ha arra eszmél, hogy nem képes megkülönböztetni a hazugságot az igazaságtól, akkor inkább lemond a szabadságáról.
De kezdjük a legelején. Mi is az az álhír? Nos, ennek megfogalmazása azért nehéz, mert az álhír gyártója minden hírt (tehát olyan információt, ami tények, bizonyítékok, több független hírforrás egybehangzó állítása alapján igaznak tételezhető fel egy adott időszakban) álhírnek nevez. Sőt, gyakran a saját álhírét is álhírként bélyegezi meg, persze nem ugyanazon személy vagy álhírforrás által. A cél ugyanis a zavarkeltés.
Első lépésben kijelenthetjük, hogy az álhír egy hamis információ, ami a médián (televízió, rádió, internetes hírportálok, Facebook és más közösségi oldalak) keresztül jut el hozzánk. Mitől válik hamissá egy információ?
– Hamis az információ, ha az alapjául szolgáló tények, bizonyítékok létezése nem ellenőrizhető. egy nagyon egyszerű példával szemléltetve: ha be vagyunk zárva egy ablaktalan szobába, és telefonon azt mondják nekünk, hogy az ég már nem kék, hanem zöld, akkor nem győzödhetünk meg a telefonáló igazságáról.
– Hamis lehet az információ, ha nincs megerősítve több, egymástól független hírforrás által. Ha ugyanaz a telefonáló elváltoztatott hangon felhív minket kétszer, egyszer azt állítva, hogy az ég kék, másodjára azt, hogy zöld, akkor ezek értelemszerűen nem független hírforrások. Ha másodjára a telefonáló haverja hív minket, akkor ő sem független hírforrás, hiszen érdekében állhat azt híresztelni, amit a barátja akar. Így egyik állítás igazságáról sem győzödhetünk meg.
– Hamis az információ, ha a forrása nem megbízható. Ha nem ismerjük eléggé azt, aki a telefonban beszél, nem tudhatjuk, hogy címeres hazudozó-e, netán bolond, esetleg önhibáján kívül színvak. Ha korábban hazudott nekünk, vagy ha rejtőzködik és hallgat, amikor megpróbáljuk kideríteni, hogy kicsoda ő valójában, akkor egy szavát sem szabad elhinnünk.
– Hamis az információ, ha részben ugyan tartalmaz tényeket, ám ebből téves következtetést vonnak le egy hozzáadott hazugság által. Ha a telefonáló szerint az ég kék ugyan, de ez annak köszönhető, hogy a miniszterelnök nagyon ügyesen képviselte az érdekeinket a Galaxis Nagytanácsában, akkor az információ valószínűleg teljes egészében hamis.
De vajon hogyan ismerhetjük fel az álhíreket a gyakorlatban? Egy friss példán keresztül mutatjuk be következő írásunkban!
(Az írás a nemrég indult Egri propeller - álhír- és propagandafigyelő Facebook-oldalon jelent meg.)
Egri propeller - álhír- és propagandafigyelő
Egri propeller - álhír- és propagandafigyelő, Eger. 159 likes. Sajnos az egri közéletben is egyre több manipulált propagandahírrel, és olykor álhírekkel is, szeretnék félrevezetni az embereket. Ennek...