Megérkezett az idei első hó
Március 8.-i hatállyal a kormány elrendelte az általános iskolák és az óvodák bezárását is a járvány harmadik hulláma miatt, a már tavaly november óta zárva tartó középiskolák után. Ez viszont dolgozó szülőnek jelent folyamatos vagy időszakos problémát, mert az állandó felügyeletet igénylő kisgyermekekre csak azok tudnak vigyázni napközben, akik otthonról dolgoznak vagy egyéb okokból otthon tartózkodnak. Emiatt a kormány meghagyta a gyermekfelügyelet biztosítását az iskolákban és az óvodákban, továbbá a bölcsődéket nem zárták be, azok továbbra is látogathatóak. De vajon mekkora terhet ró az intézményekre és mekkora veszélyt jelent az oktató-nevelő munkát végzőkre a koronavírus minden eddiginél erősebb, harmadik hullámának kellős közepén?
Első körben az általános- és középiskolákat fenntartó állami szervezet egri egységét, az Egri Tankerületi Központot kérdeztük meg a témában. Válaszában Ballagó Zoltán tankerületi igazgató leszögezte, hogy "az Egri Tankerületi Központ által fenntartott iskolákban gördülékenyen zajlik a tantermen kívüli digitális munkarend, ez a megfelelő eszközellátottságnak, a Kormány által biztosított digitális tartalmaknak és szolgáltatásoknak, a pedagógusok és az intézményvezetők megfelelő felkészültségének, valamint az iskolák által a tanév elején kidolgozott intézkedési tervek betartásának egyaránt köszönhető".
Ballagó hozzátette: a jogszabályok alapján csak különösen indokolt esetben (pl. a védekezésben való részvétel miatt), a szülő kérelmére biztosítanak az iskolák felügyeletet, a járványvédelmi előírásokat betartva, kiscsoportokban.
"Az Egri Tankerületi Központ fenntartásában lévő intézményekben jelenleg átlagosan napi 80 gyermek felügyeletét látják el (intézményenként jellemzően néhány tanulóról van szó). Ez a létszám az általunk fenntartott intézményekben tanuló diákok kevesebb, mint 1%-a. A felügyeletben 12 iskola érintett jelenleg. A pedagógusok alig 5 %-a vesz rész a gyermekfelügyelet biztosításában, az idősebb korosztályba tartozó vagy krónikus beteg kollégák mentesülnek a feladat alól. A pedagógusok nem kapnak külön díjazást a gyermekfelügyeletért ennek ellátása munkaköri feladataik részét képezi" - fogalmazott válaszában a tankerület igazgatója.
Az egri óvodákat Eger önkormányzata tartja fenn, kérdésünkre pedig közölták: március 8-tól az önkormányzati óvodákban folyamatosan megszervezésre kerül - az elrendelt rendkívüli óvodai szünet idejére - a gyermekfelügyelet. Mindhárom egri óvodai körzetben főzőkonyhával rendelkező óvodákban biztosított azoknak a kisgyermekeknek a felügyelete, akiknél azt a szülők előzetesen igényelték: a Lajosvárosban az Egri Kertvárosi Óvoda Gyermekkert Tagóvoda, a belvárosban a Szivárvány Óvoda Eszterlánc Tagóvoda, az északi városrészben pedig a Benedek Elek Óvoda „OVI-VÁR” Tagóvoda van jelenleg több csoporttal is nyitva. 2021. március 22. napjától az „OVI-VÁR” Tagóvoda helyett a Benedek Elek Óvoda Joó János Tagóvodája lesz nyitva.
Az önkormányzat szerint amennyiben indokolt, az ügyeletes óvodákban további csoportok megnyitásával biztosítják a gyermekek elhelyezését. Mindegyik csoportban szakképzett óvodapedagógusok és dajkák látják el a feladatokat. A gyermekek felügyeletén túlmenően az óvodák mindazoknak, akik igénylik, biztosítják a gyermekétkeztetést, a járványvédelmi szabályoknak megfelelően, a főzőkonyhás óvodákból elvitellel oldják ezt meg. Az önkormányzati óvodák 17 feladatellátási helyének szinte mindegyikéből igényelték a gyermekfelügyeletet.
Az ügyeletes intézmények napi 11 órás nyitva tartással, reggel 6.30-tól délután 17.30-ig tartanak nyitva. A szülői igényeket figyelembe véve biztosítják a gyermekek csoportokban való elhelyezését. Az óvodások napirendje a szokásos menetrend szerint, változatlan formában biztosított.
A polgármesteri hivatal szerint a szerdai adatok alapján a Lajosvárosban 19 gyermek, a belvárosban 18 gyermek, az északi városrészben 21 gyermek volt ügyeletben összesen. Várhatóan ezek a számok jelentősen növekedni fognak az elkövetkezendő hetekben.
A gyermekfelügyeletben a 60 év feletti és krónikus betegséggel rendelkező dolgozók általában nem vesznek részt. Munkavégzésre senki nem kötelezett. Az ügyeleti beosztás feladatvállalás alapján történik. A dolgozóknak a munkavégzését a jogszabályoknak rögzített óraszámoknak megfelelően biztosítják, nem jár részükre külön díjazás. Ez vonatkozik a dajkai, konyhai munkakört teljesítő dolgozókra is.
"Továbbra is szeretnénk kihangsúlyozni, hogy a rendkívüli intézkedések fő oka a járvány terjedésének megakadályozása. A Kormányrendelet éppen ezért, arra kéri a szülőket, hogy a gyermekfelügyeletet csak a legszükségesebb esetben, - különösen munkavégzés, védekezésben való részvétel - esetében vegyék csak igénybe" - tette hozzá a közlemény.
Hozzátették: a kormány rendelete a bölcsődékre nem vonatkozik, igy ezek az intézmények a megszokott munkarend szerint tartanak nyitva. Az EMMI ajánlása alapján egy ellátási tervet kellett készteniük arra az esetre vonatkozóan, ha a megbetegedések miatt a meglévő humánerőforrásban oly mértékű csökkenés következne be, mely ellehetetlenítené a feladataik ellátását.