2024. november 22., Cecília

Eger ügye

#egerplusz #eger #pince #érseki palota #felnémet #szépasszonyvölgy #pincetúra

Rendhagyó séta a városban – Eger földalatti arcát mutatta be a Turista Magazin

Kovács Dávid 2022.03.13. 10:30

Az érseki pincerendszer, a szépasszonyvölgyi és verőszalai pincesor, valamint a felnémeti pincevár is téma a Magyar Természetjáró Szövetség kiadásában megjelenő, több évtizedes múltra visszatekintő lap legfrissebb számában.

 

Az Eger alatt húzódó kiterjedt pincerendszerről cikkezik a Turista magazin márciusi – egyébként tematikus, elsősorban barlangokra fókuszáló – száma, amely az érseki pincerendszer mellett a rendkívül felkapott Szépasszony-völgy, valamint a lényegesen kevésbé turistás Verőszala és Felnémet pincesorait is bemutatja.

 

Tóth Judit cikkéhez a lap fotósa, Pálvölgyi Krisztina készített remek, szinte képeslapra illő fényképeket. Ezekből egyébként már korábban is kaphattunk némi ízelítőt, a Turista magazin ugyanis egy februári Facebook-posztjában harangozta be nemcsak a márciusi számot, hanem a földalatti Egerről szóló anyagát is.

 

Már javában készülnek a márciusi Turista Magazin anyagai, és a héten Egerben jártunk, hogy egy rendhagyó városi sétát...

Közzétette: Turista Magazin – 2022. február 4., péntek

 

A cikk rövidített változata ugyan már felkerült a Turista magazin honlapjára, a teljes szövegért viszont meg kell vennünk a friss lapszámot. Én ezt megtettem, ezért röviden tudok róla mesélni: bizonyára sokan tudják, hogy

Eger alatt kiterjedt pincerendszer húzódik, a 16. szazadban már készültek feljegyzések föld alatti járatokról, a várnak is volt pincéje, és úgy tartják, hogy ha összeadnánk az évszázadok alatt kivájt járatok hosszát, akár 150 kilométert is kaphatnánk.

Ahogy korábban az Egri Ügyek is beszámolt róla, 2016-ban jelentették be, hogy az Egri Főegyházmegye tulajdonába kerül az érseki pincerendszer, a tényleges átadás pedig 2018-ban történt meg. A tulajdonosváltást a főegyházmegye kezdeményezte azzal a céllal, hogy a történelmi pincerendszert bevonja a látogatóközpont funkcióihoz illeszkedő további fejlesztésébe. A pincerendszer teljes hossza 1,5 kilométer lehet, a járatok a bazilika és a buszpályaudvar alatt is tekeregnek. Itt most napi három alkalommal indulnak vezetett túrák.
eger-érseki-pince-mti-komka-péter
Fotó: Komka Péter / MTI
A felnémeti pincevárhoz még egy monda is kötődik
 
A cikk utolsó fejezete a felnémeti templomdomb pincerendszeréről szól, amelyhez egy helyi legenda is fűződik, amit a felnémetiek egy része talán ismer is: miután Eger elesett, egy elszánt hajdúcsapat a tufába vágott pincelabirintusba vackolta be magát, innen csapott le a portyára készülő törökökre, és ugyanide húzódott vissza a támadások után. Szerencsétlen janicsárok eleinte nem is értették, mi történik az embereikkel, majd amikor rájöttek a trükkre, annyira pipák lettek, hogy betömették a pincevár bejáratait, hogy a partizántámadásokra berendezkedő hajdúk örökre a pincevár foglyai maradjanak. A teljes sztorit Lipták Gábor Sárkányfészek – Regék, mondák, történetek Észak-Magyarországból című kötetében lehet olvasni.
 
Noha a török betömette a pincéket, a hódoltság után, 1700 körül újból kiásták, és egy részüket még ma is használják. Ám mivel a templomdomb legtöbb pincéje magánkézben van, a pincevár járatait jelenleg nem lehet látogatni. Tudunk olyan járatról, amelyet omlásveszély miatt lezártak, de a beszakadások miatt évtizedekkel ezelött sok járatot be is kellett tömni. A pincesora miatt is nevezetes templomdombon székel egyébként a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság is, amely tavaly szeptemberben több zseb- vagy fejlámpás szakvezetést is szervezett a felnémeti pincerendszerbe.
felnémeti-pince-bnpi-face
Kép forrása: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság / Facebook
Az érseki pincerendszert Kormos Dávid, az Egri Érseki Palota Turisztikai Latogatóközpont munkatársa mutatta be a szerzőnek és fotósának, míg a felnémeti pincerendszerből a helyi egyházközség világi elnökeke, Vizi Gyula adott némi ízelítőt a lap újságírójának.

A Turista magazin egyébként előszeretettel ír ismertetőket Eger környéki desztinációkról, a közelmúltban cikkeztek például Szarvaskőről, a Bél-kőről, a Berva-völgyi Les-házról, legutóbb pedig Cserépfalu és Cserépváralja környékéről.

(Indexkép: Minden, ami Eger Facebook-oldal)

Szeretné sok-sok gyönyörű fotót látni Egerről? Találkozzunk az Eger a legszebb város oldalunkon is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló