2024. szeptember 8., Mária Adrienn

Eger ügye

#kultúra #kis zsinagóga

Előadóművészeti negyed kialakítása Eger központjában?

Csarnó Ákos 2024.07.24. 08:51

Táncteremmel, kávézóval, zenei stúdióval.

 

Amikor igényes tervet láthatunk, mert egy egri készítette, aki tudja, mik az összefüggések.

 

Ferenc András diplomatervében Eger egy belvárosi tömbjének újjáélesztésével alakított ki előadóművészeti negyedet. Funckióválasztását a helyszín mély kutatásával is alátámasztja; tervezői eszköztárával arra törekszik, hogy az épület harmonikusan illeszkedjen a történeti közegbe – olvasható az epiteszforum.hu oldalán. 

 

 

kép: Ferenc András diplomaterve

 

A szakmai részeken túl a tervező történelmi kontextusba is helyezi a kis zsinagóga hasznosítását. Fiatal egri képzőművészek és a város kulturális életének lendületet adó Part Egyesület otthont keresett. Egy civil alapon működő helyszínt, mely képes teret adni a mai művészet és kultúra lehetőségeinek és megoldásainak. Az üresen álló, félig felújított épületet, izgalmas és inspiráló helynek tekintették az egri képzőművészek és kultúraszervező fiatalok, így az egykori szakrális tér 2005-ben ismét funkciót nyert. A továbbiakban egyesületként működő csoport ezzel megtette a kezdő lépéseket. Az Európa Kulturális Fővárosa verseny nemzetközi zsűrije Egerbe látogatott. Az alkalomra létrejött egy kiállítás, ahol a helyi képzőművészek új generációja kapott lehetőséget a bemutatkozásra. A kiállítás sikeres volt, a város láthatóan igényli az újszerű megoldást, mely fiatalíthatja az ott élők gondolkodását.

Eger önkormányzata nem támogatta az akkori üzemeltetést, azt az egyesület saját költségével 2014-ig működtette a helyet művészeti központként, mely az egyesület tagjainak sok energiáját emésztette fel, így a támogatás elmaradásával az épület bezárt, és azóta is zárva van, kihasználatlan.

 

 

kép: Ferenc András diplomaterve

 

Milyen szerepet tölthetne be az épületegyüttes?

 

Az épület tulajdonképpen négy fő funkcióval rendelkezik, melyek önálló használati egységet képeznek, saját vizesblokkal és kiszolgáló funkciókkal. A fő egységek közt egy könnyűszerkezetes acélvázas közlekedőegység jelenti a kültéri kapcsolatot.

 

NAGY HÁZ:

 

Kávézó szalon: A földszinten található, a belső udvarból közvetlenül nyíló tér, mely tartalmaz egy kisebb kiszolgáló pultot, egy fogadó teret asztalokkal és székekkel, valamint egy beltéri színpadot könnyedebb színjátékokhoz, improvizációs estekhez.

 

Táncterem: Az emeleten egy tánctér kap helyet helyi tánctársulatok számára kedvező bérleti feltételekkel. Ez egy egybefüggő nagy terem, nagy belmagassággal, táncoktatáshoz elengedhetetlen rugalmas padlószerkezettel.

 

 

kép: Ferenc András diplomaterve

 

KIS HÁZ:

 

Zenestúdió: A földszinten található egy kisméretű stúdió a közelben lévő Farkas Ferenc Zeneiskola diákjai számára, mely alkalmas zenés darabok próbálásához akusztikailag igényes körülmények között. Ezen a funkcióján túl bérelhető stúdióként is szolgálhat helyi előadóművészek számára.

 

Iroda: Az emeleten található az épület üzemeltetési egysége, egy kis iroda, minimális felszereltséggel a programok lebonyolításához, rendezvények szervezéséhez fenntartva.

 

A belső udvarban helyet kap egy szabadtéri színpad, mely felhasználható a földszinti zenestúdió kültéri kiegészítéseként, de idényjelleggel felhasználható az Egri Utcazene Fesztivál keretében is. Előnye továbbá, hogy a nagy ház beltéri színpadának backstage-ével is összekapcsolható, így színjátékok terévé is válhat.

 

Bővebben az epiteszforum.hu oldalon olvashatnak a tervről.

 

indexkép: Flickr/hettie gm

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló