Megérkezett az idei első hó
Egri ügyek: Ön azt vallja, hogy sem a kormány, sem az ellenzék nem tett semmit az elmúlt évtizedekben természet- és állatvédelem terén. Nem költői túlzás ez, valóban ennyire elkeserítő lenne a helyzet?
Bóday Pál: Jelképes gesztusokat, látszat cselekvést természetesen láthatunk politikusoktól, de tisztességes, következetes, őszinte és szakszerű állatvédelmi intézkedéseket nem. Ezért alakult ki mára az a szomorú helyzet, hogy egy elkötelezett természet- és állatvédőknek nincsen kire szavaznia hazánkban, hiszen egyetlen párt sem tett le semmi kézzelfoghatót az asztalra. Kezdeném a jelenlegi kormányzattal: nemrég dr. Illés Zoltánról, a Fidesz alapító tagjáról, szakpolitikusáról Gulyás Gergely miniszter, a Parlamentben kijelentette: ő a párt büszkesége, mert egyetlen más párt sem dicsekedhet olyan nemzetközi hírű környezetvédelmi, természetvédelmi szakemberrel, mint Illés. De akkor hová tűnt Illés Zoltán a kormányzatból, holott korábban országgyűlési képviselőként, államtitkárként végezhetett a korábbi Fidesz kormány alatt érdemi szakmai munkát. Ha ‒ hozzánk hasonlóan ‒ Gulyás miniszter úr is úgy gondolja, hogy dr. Illés Zoltán egy erkölcsi-szakmai tekintély a politikában, miért nem osztottak lapot neki a jelenlegi kormányzatban? Miért nem hoztak létre környezetvédelmi tárcát, melynek élére kinevezhetnék? De hasonló kérdéseket tennék fel az ellenzéki pártoknak is, melyek folyamatosan hangoztatják, hogy szörnyű a kormány hozzáállása a zöld ügyekhez, nincs környezetvédelmi politikája. De hol az ő koncepciójuk, választási programjuk e témakörben? Ki lenne az a szakember-politikus az ellenzék soraiból, aki kellő szakmai felkészültséggel, erkölcsi tekintéllyel tevékenykedhetne környezet, természet és állatvédelmi miniszterként? Érdemes elolvasni a www.közösalap.hu oldalon az ellenzék választási programját, ahol például az állatvédelemről egy odavetett, értelmezhetetlen mondaton kívül egy szó sem esik. Őszintén hiszem tehát, hogy nem túlzás azt állítani: mindkét politikai oldal kudarcot vallott természet- és állatvédelemben, és azt gondolom, ráadásul jelenleg sincs meg a politikai szándék a cselekvésre.
Egri ügyek: Kicsit hagyjuk az országos politikát: ön, mint a kápolnai Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnöke biztos találkozik helyi politikusokkal is. Róluk is hasonlóan elmarasztaló a kritikája?
Bóday Pál: Érdekes - és egyúttal reménykeltő - az, hogy miközben a pártok, mint szervezetek kormánypárti és ellenzéki oldalon egyaránt teljes inkompetenciájukat
Egri ügyek: Ha már a választásoknál tartunk, ön szerint milyen típusú párt tudná hitelesen képviselni és hatékonyan cselekedni a természet- és állatvédő szervezetekért?
Bóday Pál: Mint utaltam rá, Magyarországon nem ismerek olyan pártot, amelyre egy állatvédő nyugodt szívvel tudna szavazni. Németországban, Spanyolországban, Dániában, Hollandiában viszont már létre jöttek az úgynevezett állatvédő vegán pártok. Egy ilyen típusú szervezetre nagy szükség lenne itthon is, főleg, mert tudomásom szerint több százezerre tehető a magyar vegánok száma.
Egri ügyek: Ez valóban népes tábornak tűnik, melynek ön is tagja, de kik azok az állatvédő vegánok, és miért ők a legalkalmasabbak ön szerint a természet- és állatvédelmi politika felvirágoztatására?
Bóday Pál: Nyugat-Európában a csalódottság keltette életre ezeket a pártokat, mert a hagyományos, és a radikális nemzeti oldal sajnos szinte teljes mértékben elengedte, a baloldal pedig egyszerűen elárulta a természet- és állatvédelem ügyét. A létrejött vegán pártok nem kötöttek kompromisszumot, mint például a baloldal, amelynek „zöld” politikájába belefér az autózás, a húsevés, a kontinenseken belüli repülővel közlekedés, vagy éppen az atomenergia használata. A létrejött és egyre sikeresebb, népszerűbb állatvédő vegán pártok világossá tették, hogy az ökológiai szempontból legpusztítóbb dolgok, a húsfogyasztás és a repülés ügyében nincsen kompromisszum. Azonban ezek a pártok korántsem idealisták: nem azt mondják, hogy azonnal be kell tiltani e két káros és környezetromboló tevékenységet, ehelyett szépen fokozatosan csökkenteni kell ezeket szerintük. Ez a gazdaság számára is felhajtó erő lehet, ugyanis azt látjuk, hogy ha például a növényi húsipar az adott ország mezőgazdaságára épít az annak élelmiszeriparát jelentősen fellendíti. Európa egykori legnagyobb vágóhídja, amely a Trieszthez közeli Goriziában található, ma a kontinens legnagyobb növényi hús előállítója. Tehát egy állatvédő vegán párt hatása óriási lehet, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar paradigmaváltására. De Magyarország sajnos ettől fényévekkel le van maradva. Nem beszélve arról, hogy a kormány és az ellenzék nemhogy segíti, ellenkezőleg: hisztériát kelt a vegánok ellen. Ma Magyarországon sem a kormányzat, sem az ellenzék nem tudja, vagy nem akarja felvállalni, hogy megteremtse a vegán egyenlőséget. Szerintünk nem szabadna a gúny, az agresszió céltáblájának lenni annak, aki vallási, egészségügyi vagy etikai, netán több, egymástól független okból nem fogyaszt húst, állati eredetű étket. Mégis: közintézményekben, üzemi étkezdében céges bulikon gyakran kinevetnek minket, mondván, legelészünk, ”füvet eszünk”. Ez ugyanolyan sértő és kirekesztő, mint a nőkkel kapcsolatos szexuális tartalmú megjegyzések. Kérdem én, Magyarországon miért nem áll ki senki a vegánok mellett? Miért nem jár egyenlő bánásmód annak a több százezer embernek, aki egészségügyi vagy erkölcsi megfontolásból ezt a állat- és környezetvédő életmódot választotta? Pedig azért vannak vegán politikusok kormányzati és ellenzéki oldalról is. Mi pedig szeretnénk hinni, hogy ehetnénk vegánból is magyart, vagyis minőségi hazai alapanyagokból készült növényi alapú ételeket.
Egri ügyek: Említene néhány nevet?
Bóday Pál: Kormányoldalon sajnos most még szinte "felségsértés" vegánnak lenni, ezért egyetlen vegán kormánypárti barátomat sem szeretném kellemetlen helyzetbe hozni. Ami az ellenzéket illeti, Cseh Katalin és Szél Bernadett már nyilvánosan is beszéltek arról, hogy vegánok. Sőt Cseh Katalin arra is ígéretet tett a választási kampánya során, hogy a vonattal közlekedők mellett a vegánok ügyéért is kiáll majd. Sajnos egyelőre egyiket sem tartotta be. Egyébként a 2019-es önkormányzati választásokon hatalomra került ellenzéki képviselők, polgármesterek közül sokan még fideszes elődeiknél is intoleránsabbak, elutasítóbbak és gúnyosabbak a vegánokkal szemben. Ezt a politikai viselkedést egy olyan ellenzéki pártszövetségtől, amely politikailag rendszeresen "zöldként" határozza meg magát, kifejezetten a választók becsapásának, arcul csapásának tartom. Érdekes volt látni a Formula1-es Magyar Nagydíj előtt, amikor Lewis Hamilton hatszoros világbajnok Magyarországra érkezve kemény kritikát fogalmazott meg a melegeket érintő magyar törvénnyel kapcsolatban, akkor szinte minden hazai ellenzéki politikus "hőse" Hamilton lett, és elárasztották a fotói az ellenzéki politikusok közösségi oldalait. Ugyanezek az ellenzéki politikusok arról azonban hallgatnak, hogy Lewis Hamilton ‒ nem mellesleg ‒ a világ egyik legismertebb állatjogi, vegán aktivistája. Aki legalább ilyen rossz véleménnyel van a papíron zöld, valójában a környezetvédelem egyik alapértékének számító vegán törekvésekkel szemben elutasító, és cinikus ellenzéki politikai magatartásformák iránt is.
Fotók: Keller Richárd