Megérkezett az idei első hó
Borzongatóan szép, kékes ragyogású felhők tűntek fel vasárnap este Eger, valamint Heves megye más részei felett. Kovács Attila alábbi képein több formában is megcsodálhatjuk az égi jelenségeket.
Csarnó Ákos főszerkesztőnk Egerben készített képein pedig jóval kékesebb árnyalatban tűnik fel a jelenség.
Az erdekesvilag.hu írása szerint Noctilinect clouds vagyis a világító felhők rendkívül magasan képződnek, általában 75-85 km-el a tengerszint felett jelennek meg. Összehasonlításképpen a bárányfelhők általában 2-3 km magasan alakulnak ki.
A világító felhőkről a szakemberek nem tudják pontosan, miként jönnek létre, és hogy hogyan tudnak olyan gyorsan sodródni a mezoszférában. Tudományos meghatározás szerint a világító felhő vagy poláris mezoszférikus felhő, olyan optikai jelenség a felső légkörben, amely a mély szürkület idején figyelhető meg.
Kialakulására és viselkedésére még nem született teljes magyarázat. A világító felhők fényét a horizont mögött már mélyre süllyedt nap adja, amint alulról megvilágítja az akár -120 fokos jégkristályokat. A vízjég kristályai porszemcsékre telepednek, és visszaverik a már horizont alatt lévő Nap fényét. A világító felhők kékes fényét semmivel sem lehet összekeverni.
Hatalmas villámokkal kísért vihar kapta el Egert szombat hajnalban - FOTÓK
Viharral indított a hétvége. Pénteken beszámoltunk és felvételeket is közöltünk az Eger mellett elhaladó szupercelláról, illetve a délután folyamán a városra hulló özönvízszerű esőről és jégzuhatagról.