Megérkezett az idei első hó
Nemrég számolt be róla elsőként az Egri Ügyek, hogy egy farkasfalka jelent meg Egertől északra, a Bükkben. Bár a fotók készítője nem árulta el, hol kapta lencsevégre az állatokat, sajnos nem tudott gátat vetni az emberi kegyetlenségnek. Ugyanis kiderült, hogy már másfél hónappal az észlelés előtt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa egy kifejlett európai szürke farkas (Canis lupus) fiatal hím példányának tetemére bukkant Nagyvisnyó külterületén.
Az állaton egyértelműen azonosítható lőtt seb volt. Az egyed, amelynek mozgáskörzetét már korábbról ismerték, valószínűleg pár évvel ezelőtt a Bükkben született. A farkas fokozottan védett faj, elpusztítása bűncselekmény. Igazgatóságunk természetkárosítás és állatkínzás megalapozott gyanúja miatt feljelentést tett a nyomozhatóságnál.
A nemzeti park munkatársai évek folyamatosan nyomon követik az Egri Ügyek által bemutatott farkascsalád életét, melynek során hullaték- és szőrmintákat gyűjtöttek be, genetikai vizsgálatokat végeztek és kameracsapdás felvételek sokaságát készítették. A park közleménye szerint a farkasok, mint csúcsragadozók jelenléte pozitív hatással bír védett területeinkre, mivel természetes szelekciója révén segíti a vadgazdálkodást, hozzájárul az élőhelyek természetes állapotának visszaállításához.
- Mindezek ellenére a farkasok jelenlétét és a természeti értékek védelmére tett intézkedéseinket nem mindenki nézi jó szemmel. A megfigyeléseket és a felvételek közzétételét némileg nehezíti, hogy kihelyezett kameráinkat az idei őszi vadászati szezon folyamán többször megrongálták vagy eltulajdonították. A természeti területeken gyűjtött adatok elemzése is igazolja, hogy az emberi jelenlét sokkal nagyobb zavarást okoz a vadászható fajok számára, mint az itt előforduló farkasok. Ugyanez a zavarás károsan hat azon természeti értékekre is, amelyek védelme egy nemzeti parkon belül elsődleges fontosságú minden egyéb tevékenységgel szemben - írta közleményében a nemzeti park.