Megérkezett az idei első hó
A közszolgálati dolgozók országos sztrájkba lépnek, az időpontját csütörtökön jelentik be, írja a Mérce a közszféra szakszervezeteinek közleménye alapján. A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete, az Önkormányzati Köztisztviselők Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége és a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete csütörtöki sajtótájékoztatójukon 12 pontos követeléseket fognak megfogalmazni a kormány felé. Mint az Egri Ügyek is beszámolt róla, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete már meg is alakította a sztrájkbizottságát.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha a több, mint 200 ezer dolgozót képviselő érdekvédelmi szervezetek tagsága beszünteti a munkát, bezárhatnak az önkormányzati és kormányhivatalok, szociális intézmények és iskolák is.
A dolgozókat negatívan érintő kormányzati intézkedések, valamint az alacsony bérek miatt ősszel is több alkalommal tiltakoztak a szféra dolgozói, azonban a kormányzat akkor gyakorlatilag semmibe vette követeléseiket. Ráadásul a közszférában év végén tömeges leépítések történtek. A feszültségeket a kormány azoknak a béremelésével próbálta csillapítani, akik megtarthatták az állásukat.
Erről a javaslatról azonban hamar kiderült, hogy nem jár mindenkinek kézzelfogható előnyökkel, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) szerint a kormánymegbízottak kivételével minden kormányhivatali dolgozót hátrányosan érintenek az átalakítások.
A szakszervezetek döntésének előzménye, hogy az Országos Sztrájkelőkészítő és Demonstrációs Bizottság nevében a legnagyobb szakszervezetét vezető Kordás László elnök küldött egy négypontos követeléslistát tartalmazó levelet Orbán Viktor miniszterelnöknek, amire a pénzügyminiszter azt válaszolta, az Orbán-kormány nem tárgyal a sztrájkra készülő szakszervezetekkel.
Többek között az alábbi követelései vannak az érdekvédőknek:
- a túlóratörvény visszavonása, a munka törvénykönyvének módosítása a munkavállalók érdekei szerint;
- a tisztességes béreket tisztességes munkáért elv betartása, a regionális és a nemek közti béregyelnőtlenség csökkentése;
- a sztrájkjog újraszabályozása, érdemi párbeszéd és előzetes egyeztetés a dolgozókat érintő törvények módosításáról;
- rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer
(Fotók: MTI, Belső kép: szakszervezeti tüntetés a túlóratörvény ellen Budapesten)