Megérkezett az idei első hó
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a kis- és közepes vállalkozások (kkv) helyzetének javítása érdekében azt javasolja a kormánynak, hogy ezeket a vállalkozásokat mentesítse az iparűzési adó (IPA) alól és csökkentse a társasági nyereségadót - ismételte el az MKIK elnöke kedden az M1 aktuális csatornán a korábban elhangzott, személyesen Orbán Viktor miniszterelnöknek tett javaslatát. Ez keddre annyiban finomodott, hogy a koronavírus-járvány és a védelmi intézkedések miatt fokozódó gazdasági válságot nem az összes magyar cég (csak a kkv-k) egyéves adóelengedésével segítené Parragh, továbbá szerinte nem kell feltétlenül elengedni ezt az adót, szóba jöhet a befizetési kötelezettség elhalasztása is.
Az Egri Ügyek is beszámolt róla, hogy hírportálunk kérdésére Oroján Sándor, az egri Fidesz frakcióvezetője azt mondta, érdemes megfontolni Parragh László javaslatát, de nem szerencsdés dolog rögtön, helyi perspektívából támadással indítani. Ráadásul a kormánypárti politikus szerint Eger önkormányzata jó pénzügyi helyzetben van, és érdemes azon is elgondolkodni, hogy bár hasonló helyzetben vannak, valamiért mégsem panaszkodik olyan hangosan például Hatvan, Füzesabony vagy Gyöngyös önkormányzata, mint Egeré.
"Bizonyosan nem lennénk képesek helyettesíteni a kieső adóbevételeket. Az iparűzési adó hiányát az önkormányzat nem tudná pótolni és már nem csak az önkormányzat önként vállalt feladatainak (sport, kultúra, turizmus stb. támogatás) finanszírozása szűnne meg, de a kötelező feladatainkat sem tudnánk tovább ellátni, hiszen ekkora bevétel kiesés finanszírozhatatlanná tenné az intézményeink és cégeink működését, dolgozóinak fizetését." - válaszolta megkeresésünkre Eger önkormányzata.
A Városháza szerint 2019-ben, még a koronavírus-járvány előtt Eger egész éves iparűzésiadó-bevétele mintegy 4,2 milliárd forint volt. Idén, 2020-ban eddig 3,48 milliárd forintos IPA-bevétele eddig a városnak. Az IPA-bevételek teszik ki Eger saját önkormányzati bevetéleinek 76 százalékát.
"Ha a pályázati pénzeket (amik csak a pályázatok megvalósítására használhatók fel) nem számítjuk, akkor Eger éves költségvetése kb. 15 milliárd forint. Ha ebből kiesne 3-4 milliárd, az a teljes költségvetésünk negyedét jelentené. Éves szinten a teljes sporttámogatás, a kultúrára (színházak, EKMK, Kepes stb.) és rendezvényekre szánt összeg együttesen sem éri el az egymilliárd forintot, vagyis a többit a kötelezően ellátandó feladatainktól, megrendelt szolgáltatásainktól kellene elvenni (óvodák, bölcsődék, szociális ellátórendszer, menetrend szerinti autóbusz közlekedés stb.), ami azt is jelentené, hogy összeomlana a város működése." - fogalmazott az önkormányzat.
A Városháza szerint ekkora bevételkiesés pótlását a város ingatlanállományának eladása is csak ideig-óráig tudná pótolni. "Csak a példa kedvéért: az önkormányzat bérlakásállománya durván 7-800 db lakás. Ha a felét azonnal eladnánk (feltételezve hogy mindegyik ér legalább 10 millió forintot), akkor egy évnyi iparűzési adóbevételnyi összegre szert tehetnénk, de azonnal elesnénk a lakásbérleti díjaktól és ingatlanállományunk felétől (amelyek adott esetben pályázati önerőt, hitelfedezetet jelenthetnek). Ebből a példából is látszik, hogy az iparűzési adóbevételeink elmaradása, azonnal működésképtelenné tenné a várost és finanszírozhatatlanná válna a teljes intézményrendszerünk és nem állna rendelkezésre a megrendelt szolgáltatásaink fedezete (közvilágítás, autóbusz közlekedés stb.). - zárult az önkormányzati válasz.
Oroján szerint nem az egri Fidesz dolga, hogy ne vonjanak el még több pénzt Egertől
A frakcióvezető megfontolásra érdemesnek tartja az Iparkamara javaslatát az iparűzési adófizetés felfüggesztésére. Úgy véli, van elég pénz a városi kasszában mindenre. A különleges jogrend bevezetése kapcsán hétfőn az egri Fidesz a Polgárok Házában sajtótájékoztatót tartott, amelyen Oroján Sándor frakcióvezető és Bódi Zsolt képviselő több követelést is megfogalmazott Mirkóczki Ádám egri polgármester felé.