Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Az Egri Ügyek számolt be róla hétvégén, hogy egy időben, előreláthatólag jövő tavasszal tartanának országszerte helyi népszavazásokat az ellenzéki vezetésű településeken, hogy annak a pénznek a felét közvetlenül az önkormányzatok kapják, amit Magyarország az Európai Unió koronavírus-járvány utáni helyreállító csomagból kap. Vagyis az Orbán-kormány így csak az 50 százalékával rendelkezne a Brüsszelből e célra érkező támogatások felett, így elméletileg nem foszthatná meg attól, pusztán politikai akaratból a Fidesz által nem uralt településeket, és így Egert sem. A kezdeményezés élére Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely (a képen) állt, és csatlakozott hozzá többek között Baja, Polgár, Hódmezővásárhely és Gödöllő polgármestere, valamint Heves megyéből Gyöngyös polgármestere, Hiesz György is.
(Forrás: MTI)
Az Egri Ügyek az ügy kapcsán kérdéseket küldött Eger önkormányzatának, hogy városunk csatlakozik-e a kezdeményezéshez. Mint megírtuk, a témában tíz magyar polgármester, köztük Karácsony nyílt levelet írt az Európai Bizottság és az Európai Parlament alelnökének, ám erről Eger polgármesterét, Mirkóczki Ádámot (saját állítása szerint) nem is értesítették, bár már akkor is egyetértett a kezdeményezéssel.
"Természetesen nagyon szeretnénk, ha minél több EU-s forrást közvetlenül lehetne az önkormányzatoknak megkapnia és/vagy pályáznia. Úgy gondolom, hogy ezzel pártállástól függetlenül, minden településvezető egyet ért. Ebből a szempontból mindegy hogy a pandémiás helyzet okozta válság kezeléséről vagy egy jövőbeni bármilyen projekt megvalósításáról van szó." - írta kérdéseinkre Mirkóczki Ádám.
"A kisebb probléma az, hogy most, amikor a túlélésünk miatt minden forintot úgy kell „összegereblyéznünk”, megéri-e egy egri szinten 20-25 millió forintba kerülő helyi népszavazást tartani egy olyan ügyben, amit ki tudunk váltani egy pár száz forintos levéllel is, ha írunk Brüsszelnek - közölte az egri polgármester, aki szerint nagyobb probléma is van az ötlettel, ugyanis a törvény szerint helyi népszavazást, csak önkormányzati hatáskörbe tartozó ügyekben lehet tartani.
"Karácsony Gergelyék népszavazási kérdése – bármennyire is egyetértek annak céljával – nem hogy nem önkormányzati hatáskörbe tartozik, de még csak nem is kormányzatiba, hanem egyenesen EU-s kompetencia." - tette hozzá Mirkóczki.
Eger polgármestere inkább azt javasolja a kezdeményezőknek, hogy "ebben a kérdéskörben a jogilag problémás helyi népszavazás sorozat helyett, célszerűbb lenne az európai polgári kezdeményezés lehetőségével élni, hiszen így lehet jogalkotási javaslat előterjesztésére felszólítani az Európai Bizottságot".
"Ehhez kell egy szervezőbizottság hét különböző tagállamból és összesen egymillió aláírás amelynek minimum hét EU-s országban kell összegyűlnie. Egy ilyen kezdeményezéshez örömmel csatlakoznék és azt gondolom hogy minden tagállam önkormányzatainak többsége is örömmel támogatná ennek megvalósulását. S most, hogy erről beszélek, talán Eger lesz majd ennek kezdeményezője, hiszen az európai polgári kezdeményezés alapfeltételeit Eger és testvérvárosai teljesíteni tudják." - zárta válaszát Mirkóczki Ádám.
Egerben is jöhet a népszavazás, hogy az EU-s mentőcsomagból több pénzt kapjanak az önkormányzatok?
Gyöngyös már beállt a kezdeményezés mögé. Egy időben, előreláthatólag jövő tavasszal tartanának országszerte helyi népszavazásokat az ellenzéki vezetésű településeken, hogy annak a pénznek a felét közvetlenül az önkormányzatok kapják, amit Magyarország az Európai Unió koronavírus-járvány utáni helyreállító csomagból kap - jelentette be Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szombat délután a Szabad Városok Szövetsége rendezvényén.