2024. november 27., Virgil

Promóció

Minden évszakban más gyeptrágyára van szükség (X)

X 2024.11.27. 07:42

Aki most ismerkedik a gyepápolás rejtelmeivel, annak újdonság lehet, hogy nem csak egyféle gyeptrágya létezik. Attól függően, hogy milyen évszak van és milyen az időjárás, más és más típusú gyepápolási termékeket kell bevetni.

 

 

Az egyes gyepműtrágya készítmények közötti fő különbséget azok NPK tartalma jelenti. A termékek leírásában is rendre megtalálhatók azok a számadatok, amelyek megmutatják, milyen arányban van bennük nitrogén, foszfor és kálium.

 

Hogyan kell értelmezni az NPK számhármast?

 

Ha azt látjuk, hogy egy őszi gyepműtrágya adatlapján a 6+5+12 számsor szerepel, az azt jelenti, hogy 6 egységnyi nitrogén, 5 egységnyi foszfor és 10 egységnyi kálium található benne.

Mindez persze nem jelenti azt, hogy más tápanyag ne lehetne az adott készítményben. Sok esetben vas vagy kén is van bennük, utóbbi hatékonyan akadályozza meg a hópenész kialakulását.

 

Hogyan készítsük fel a pázsitot a kemény télre?

 

Az ősz elmúltával érkezik a tél, vele együtt a hideg és a mínuszok. Ilyenkor káliumtúlsúlyú gyeptrágyák használata javasolt. Ezekkel lehet ugyanis megfelelően felkészíteni a pázsitot a tél kihívásaira.

Burkolt műtrágyával kellő mennyiségű tápanyag biztosítható tavaszig, hiszen az ilyen készítmények nem bomlanak le rendkívül rövid időn belül. Több gyártó is előállít ilyen termékeket, ám mindegyiket szeptember közepétől november közepéig a legjobb kijuttatni.

 

Mire van szükség ahhoz, hogy tavasszal növekedésnek induljon a fű?

 

A fűszálak intenzív növekedését a nitrogéndús műtrágya segíti. Ilyenkor használhatunk burkolt és kevésbé burkolt változatokat is. A lényeg, hogy ezek bevetésével a fényszegényes és hideg időszakot követően a pázsit ismét újult erővel kezd zöldülni.

 

A nyár komoly megpróbáltatást jelent a gyep számára

 

Mostanában gyakoriak Magyarországon is a forró, csapadékban szegény nyarak. A júniustól augusztusig tartó időszakban kiegyenlített NPK gyeptrágya használatát javasolják a szakemberek, de szóba jöhet a kálium túlsúlyú változatok kijuttatása is.

 

Ha maradt nitrogéndús műtrágya, azt célszerűbb inkább eltenni, mivel ha ezt használnánk, az káros következményekkel járhat. A sok nitrogén a szövetek fellazulását eredményezi, ez pedig teret enged a gombás betegségeknek. Káliumban gazdag trágyák alkalmazásával viszont megerősíthetjük a növényi szöveteket, egyúttal elősegíthetjük, hogy jobb legyen a gyep vízháztartása és regenerálódási képessége, sőt, még a fűszálakat érő hőstressz leküzdésére is jó ez a módszer.

 

Ezt kell tenni, ha közeleg az ősz

 

Augusztus végétől szeptember elejéig még egyszer elővehetjük a nitrogénes műtrágyát. Ilyenkor ugyanis újból növekedésnek indul a fű.

 

Gondoljunk a talajéletre is!

 

Bizonyos időközönként jó ötlet pelletált szerves trágyákat is alkalmazni. A mai modern termékek nem tartalmaznak gyommagvakat, köszönhetően annak, hogy hőkezelésen esnek át.

Ha megfogadjuk a fenti tanácsokat, és mindig az évszaknak megfelelő tápanyagokkal látjuk el a pázsitot, akkor egész évben zöld és egészséges maradhat.

 

(Szponzorált tartalom)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló