2024. november 25., Katalin

Promóció

Miért zseniális játék a homokozás? (X)

X 2024.11.25. 15:05

Homokozó, vödör, lapát, és néhány forma. Ennyi elég, hogy a gyerekek órákra elmerüljenek a játékban, homokozás közben pedig szárnyal a fantáziájuk és javul a kézügyességük. Az, hogy a játszótér fontos állomás a térbeli gondolkodás és az érzelmi fejlődés terén is, csak nemrég vált ismertté.

 

 

Kis tudósok születnek

 

A gyerekek a homokozóban folyamatosan kísérleteznek, mégha nem is tudnak róla. Vajon miért tartja meg a formáját a nedves homok? Miért omlik össze az alagút és hogyan lehetne mégis stabilan megépíteni? 

 

Minden kérdés, minden kudarc egy újabb lépés a világ működésének megértése felé. A homokozó, amelyet a DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. termékei között is megtalálunk, mondhatni az első “fizikalabor.” Ahol a gravitáció, a súrlódás és a kohézió törvényeit játszi könnyedséggel tapasztalják meg a gyerekek.

 

A térbeli gondolkodás bölcsője

 

Egy homokvár sosem épül meg csak úgy. Először is kell egy alap, aztán jöhetnek a tornyok, amelyeket esetleg árkok vesznek körül. Az egészet pedig valahogy össze is kell kapcsolni.

 

Ez a folyamat, bár észrevétlen, a térbeli tudatosságot fejleszti. A gyerekek azt tanulják meg, hogyan helyezzenek el formákat egymáshoz viszonyítva. Hogyan mérjék fel az arányokat, és alakítsák ki azt, amit elképzeltek. 

 

Osztozkodás a játékokon

 

Kinél legyen a piros lapát? Hogyan reagáljunk, ha valaki lerombolja a várunkat? Ezek a szituációk a legjobb érzelmi tréningek. A gyerekek itt szembesülnek azzal, hogy nem tarthatnak minden helyzetet az irányításuk alatt. 

 

Hogy mások érzései, szándékai, ugyanolyan fontosak, mint az övék. A konfliktusok és együttműködések közben kialakul az empátia, a tolerancia, az érzelmek kezelését gyakorolják. 

 

Stresszoldás természetes anyagokkal

 

Vannak mozgékony, energikusabb apróságok, mások pedig épp ellenkezőleg, könnyen elfáradnak. A homokozás jótékonyan hat mindegyikükre. A homok textúrája, érintése és az ismétlődő mozdulatok, a tapicskolás, formázás, simítás megnyugtatják őket.

 

Ez az egyszerű anyag képes arra, hogy fókuszt adjon és lecsendesítse a gondolatokat. Megnyugtatja az érzékeket, amelyeket a digitális világban annyi felesleges és intenzív inger ér.

 

Problémák homokból

 

A homokozóban nincs tartós siker. Egy vár mindig összedől, egy alagút mindig beomlik. De itt nem számít. A gyerekek újra és újra nekilátnak. Megtanulják, hogy a kudarc nem az út vége, hanem a része. A megoldások keresése a fontos, és mindig van egy újabb esély.

 

Homokkal a fenntarthatóság felé

 

A homokozó egyfajta titkos tanterem. A gyerekek felismerik, hogy néha a legegyszerűbb és legtermészetesebb anyagok is elegendőek ahhoz, hogy jól szórakozzanak. Nem kell hozzá műanyag, sem akkumulátor, sem képernyő. Ez lehet az első lépések egyike a környezettudatos gondolkodás felé.

Tudományos kísérletezés, térlátás, érzelmi fejlődés és fenntarthatósági nevelés. Mindez ott rejlik minden homokszemben. Amikor látjuk gyermekünket homokozni, most már tudni fogjuk, hogy nem csupán várat épít.

 

(Szponzorált tartalom)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló